11 Gusht 2022

BSPK: Ngritja e çmimit të bukës, barrën e bart Qeveria

Prishtinë, 12 gusht - Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës, (BSPK), përmes një konference për media shfaqi shqetësimin për shtrenjtimin e bukës dhe miellit.


Kryetari i BSPK-së Haxhi Arifi tha se shtrenjtimin e çmimit të bukës dhe grurit duhet ta bart Qeveria e Kosovës mbi supe, mirëpo ai nuk dha asnjë variant se di duhet të veprohet për të dalë nga kriza.

Arifi gjithashtu tha se Qeveria, konkretisht Ministria e Bujqësisë duhet t’i subvencionojë fermerët në mënyrë që tokat të punohen më shumë dhe të mos varemi vetëm nga importi. “Kur kemi një sipërfaqe më të madh të grurit mund t’i përballojmë edhe këto kriza që po vinë, andaj Ministria e Bujqësisë duhet ta ketë një buxhet që të subvencionojë fermerët për derivatet, plehrat dhe elementet tjera”.

I pari i BSPK-së përmendi edhe problemin e shkatërrimit të tokave bujqësore nga ndërtimet e betonta që sipas tij, ndikon drejtpërsëdrejti në zvogëlimin e masës së grurit. “Në të kaluarën u mbjellshin 110 mijë hektarë grurë, tani është zvogëluar drastikisht sipërfaqja e grurit dhe miellit dhe tani i është dhënë më shumë rëndësi tokave të betonta dhe tash është duke u rrudh toka bujqësore”.

Arifi tha se kjo Qeveri duhet të mendoj pak më ndryshe në këtë drejtim. “Qeveria duhet t’i aktivizojë mekanizmat e vetë sepse ka një disproporcion në mes të këtyre çmimeve dhe këtë duhet ta kontrolloj shteti dhe jo këto çmime të bëhen sipas tekeve dhe dëshirave të dikujt”, tha ai.

Arifi foli edhe për shpërndarjen e 20 për qindëshit. Ai tha se bordi i Agjencisë Kosovare të Privatizimit ka votuar një listë prej 20 ndërmarrjeve të 20 për qindëshit që duhet të shpërndahet. “Së shpejti, pas aprovimit të këtyre listave do të bëhet shpërndarja sipas marrëveshjes dhe vendimit që e ka nxjerr AKP-ja”, tha Arifi.

Elhami Ismajli

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 gusht 2022

 - Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashkë me ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, vizitojnë Doganën e Kosovës. (Drejtoria e Doganës, ora 8:30)

- Kuvendi nëpërmjet Grupit të Deputetëve të Rinj shënon Ditën Ndërkombëtare të Rinisë. (Salla plenare, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit organizon takimet B2B në kuadër të aktiviteteve të Muajit të Mërgimtarëve. (Restaurant Ura e Shenjtë, ora 10:00)

- Nisma e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut – Kosovë ((YIHR KS) shënon Ditën Ndërkombëtare të Rinisë me një aksion rrugor me slloganin “Kur bohet mirë?!” (Sheshi “Nënë Tereza”, ora 12:00)

- Avokati i familjes Dehari, Tomë Gashi, mban konferencë për medie në lidhje me rastin e vdekjes së aktivistit të VV-së, Astrit Dehari. (Zyrat e Tomë Gashit, mbi Kino ABC, ora 12:00)

- Qendra për Këshillim, Shërbime Sociale dhe Hulumtime organizon Festivalin e Rinisë për nder të Ditës së Rinisë. (Lagjja Taukbashqe, ora 18:00)

- Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi"  mbahet panel diskutimi me deputetët e rinjë të Kuvendit të Kosovës lidhur me rolin dhe rëndesin e të rinjëve në politikë. (Akademia për Siguri Publike të Kosovës, ora 19:30)