16 Maj 2022

BSPK, duhet ripërtëri marrëveshjen për sigurimet shoqërore

Prishtinë, 1 prill - Rreth 170 mijë shtetas të Kosovës që jetojnë në Zvicër, pësojnë nga një vendim i Qeverisë zvicerane për prishjen e marrëveshjes bilaterale për sigurimet shoqërore me Kosovën. Kjo marrëveshje ka qenë në fuqi deri në fund të marsit.

Për këtë ka reaguar sot një organizatë e sindikatave që vepron në Zvicër, UNIA dhe Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës (BSPK). Kjo e fundit madje ka kritikuar Ministrinë e Punëve të Jashtme për këtë çështje.

Haxhi Arifi, kryetar i BSPK së, ka thënë se një marrëveshje që është nënshkruar më herët, ajo nuk ekziston më dhe shteti zviceran ka pritur dhe pret që këtë marrëveshje të bëjë me shtetin tonë.

Sipas tij vështirësitë janë krijuar sepse Ministria e Punëve të Jashtme, është informuar që një kohë të gjatë për këtë problem, por nuk e ka marr parasysh.

Ai, ka theksuar se nuk është dashur të përfundoj kjo marrëveshje derisa të nënshkruhet një marrëveshje e re.

Ndërsa Osman Osmani përfaqësues i sindikatave UNIA në Zvicër, ka thënë se Qeveria zvicerane e arsyeton këtë vendim të saj të padrejtë me atë që shteti i Kosovës, i cili gjendet në ndërtim has në disa vështirësi të caktuara.

Një nga arsyet e mos vazhdimit të kësaj marrëveshje është mungesa e legjislacionit në Kosovë. Ai këtë e ka quajtur edhe si një vendim politik nga shteti zviceran.

Nga ana tjetër, Behxhet Gaqiqi, këshilltar i ministrit të Punës dhe Mirëqenies Sociale, ka thënë se MPMS nuk është informuar me kohë për këtë problem.

Edhe Kryetari i Partisë Socialdemokrate, Agim Çeku ka kritikuar institucionet e vendit, të cilat sipas tij nuk kanë treguar seriozitet në lidhje me vendimin e Qeverisë së Zvicrës që të pezullohet marrëveshja bilaterale për sigurimet shoqërore

Kryetari i Partisë Socialdemokrate, Agim Çeku në një konferencë për media ka shprehur shqetësimin e tij për vendimin e Qeverisë së Zvicrës që të pezullohet marrëveshja bilaterale për sigurimet shoqërore. Ai po ashtu tha se Qeveria e Kosovës nuk ka treguar seriozitet në lidhje me këtë çështje.

Me këtë vendim, sipas tij është cenuar e drejta elementare njerëzore, për të vendosur lirshëm në zgjedhjen e vendbanimit pas pensionimit. ”Qeveria e Kosovës, duhet që sa më parë të ndërmarrë hapa më serioz dhe të diskutoj me autoritetet zvicerane për çështjen e sigurimit social mes Kosovës dhe Zvicrës, sepse ndërprerja e saj shkel të drejtat elementare njerëzore”, ka pohuar Çeku.

Qeveria e Zvicrës para 10 dite ka vendosur të mos e ripërtërijë marrëveshjen për sigurimin social me Kosovën dhe kjo marrëveshje skadon më 1 prill. Në këtë mënyrë do të jenë të goditur rreth 170 mijë qytetarë të Kosovës që kanë punuar në Zvicër. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 maj 2022

- Akademia Diplomatike e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës, në bashkëpunim me Friedrich Ebert Stiftung, hapin nesër në Pejë edicionin e 8-të të Shkollës Diplomatike Verore. (Hotel Dukagjini në Pejë, ora 9:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, viziton familjen e veprimtarit Ukshin Hoti. (Krushë e Vogël, ora 9:50)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës, e cila do të udhëhiqet nga Zëvendëskryeministri i Parë i Republikës së Kosovës për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00‪)

- Konstituohet  Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- ECIKS organizon ngjarjen përmbyllëse të programit Access - “Qasja në Treg dhe Shërbimet e Digjitalizimit për Bizneset Kosovare”, program ky i cili përgjatë katër viteve pati për qëllim të lehtësojë zhvillimin dhe transformimin digjital në sektorin privat dhe publik në Kosovë. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Në kuadër të Ditëve të Gjuhës Gjermane në Kosovë, Goethe Zentrum hap dyert për të gjithë të interesuarit për tu njoftuar me ofertart e tyre. (Goethe Zentrum në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me ekspertin e angazhuar nga UN Women lidhur me përfundimin e draftligjit për mbrojtje nga dhuna në familje dhe dhuna në baza gjinore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- OJQ Aktiv ka kënaqësinë t'ju ftojë në promovimin e ueb faqes “Miqësia Serbo-Shqiptare”. (Qendra e Energjisë Qytetare në Mitrovicë, Mbreti Petri I, 183a, ora 11:00)

- Me rastin e 23-vjetorit të zhdukjes së profesorit, politologut dhe luftëtarit të paepur të çështjes kombëtare Mr. Ukshin Hoti, do të bëhet një vizitë në Shtëpinë Muze të Ukshin Hotit. (Fshati Krushë e Madhe, ora 11:00)

 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes zyrtare e edicionit te dytë të panairit Max fest. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 11:00)

-  Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrtion raportin me rekomandime për Projektligjin për turizmin dhe raportin vjetor të Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Rahovecit Smajl Latifi organizon takime publike me qytetarë për kërkesat e tyre dhe ecurinë e projekteve në këto fshatra: Brestoc, Hoçë e Vogël. (Objektet e shkollave fillore të fshatit Brestoc dhe Hoçë e Vogël, ora 17:00)

- Në kuadër të Ditëve të Gjuhës Gjermane në Kosovë, shfaqet filmi "Sami, Joe und ich" nga Karin Heberlein si dhe mbahet diskutim me temë "Diaspora në Kinema: Promovimi i imazhit të Kosovës në vende gjermano folese. (Kinema Armata, ora 18:00)

- Kryetari i Komunës së Rahovecit Smajl Latifi organizon takime publike me qytetarë për kërkesat e tyre dhe ecurinë e projekteve në këto fshatra: Nagac dhe Celinë. (Objektet e shkollave fillore të fshatit Nagac dhe Celinë, ora 18:00)

- Shfaqet premiera e dokumentarit “Babai dhe Babai”. (Muzeu Etnologjik “Emin Gjiku” në Prishtinë, ora 20:00)

- Kryetari i Komunës së Rahovecit Smajl Latifi organizon takime publike me qytetarë për kërkesat e tyre dhe ecurinë e projekteve në këto fshatit Krushë e Madhe. (Shtëpia e Kulturës “Muhamet Malsori”, ora 20:00)