02 Shkurt 2023

Brukseli paraqet planin anti-krizë për bankat

Bruksel, 21 tetor - "Asnjë bankë nuk duhet të jetë aq e madhe apo e shtrirë sa të falimentojë".

Kështu ka deklaruar komisioneri i BE për Shërbimet Financiare, Michel Barnier, i cili ka paraqitur në Bruksel propozimet për parandalimin dhe menaxhimin e krizave financiare.

"Kjo bëhet duke ulur në minimum rreziqet e përhapjes, që mund të sjellin në rrënimin e tërë sistemit", ka pohuar Barnier.

Plani anti-krizë i Komisionit parashikon ndër të tjera detyrimin për të gjitha institucionet e mbikëqyrjes që të përgatisin plane rimëkëmbjeje.

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 shkurt 2023

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton draft-planin e punës për sesionin pranveror 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 9:00)

Paneli i Gjykatës së Apelit bën shpalljen e aktgjykimit të apelit në çështjen Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. (Hagë, ora 9:30)  

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK) mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 10:00)  

- Kuvendi i Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)  

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shënon Ditën Globale të Zgjedhjeve me temën “Pjesëmarrja në zgjedhje në Republikën e Kosovës dhe roli i institucioneve”. (Hotel Sirius, ora 10:00)  

-Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Ferizajt ku do të takohet me kryetarin Agim Aliu. (Ferizj, ora 10:30)

- Zëvendëskryeministrja e Republikës së Kosovës, Emilija Redžepi organizon tryezë të rrumbullakët me rastin e regjistrimit të ardhshëm të popullsisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:00)