15 Gusht 2022

Beqaj jep dorëheqje Gërxhaliu kryetar i OEK-ut

Prishtinë, 6 prill - Këshilli Drejtues i Odes Ekonomike te Kosovës u informua sot mbi dorëheqjen e kryetarit te deritashëm, Besim Beqaj, i cili është zgjedhur ministër i integrimeve ne Qeverinë e Republikës se Kosovës dhe me këtë rast përkrahu vendimin e kryetarit qe u.d. te kryetarit te jetë nënkryetari aktual, Safet Gërxhaliu i cili gjithashtu ne mënyrë unanime iu propozua Kuvendit te OEK-ut qe ta zgjedh për kryetar.

Këshilli Drejtues gjithashtu vendosi qe kandidati për kryetar te OEK-ut t'i propozoj Kuvendit teOdes kandidatin për nënkryetar te ardhshëm.

Mbledhja e Kuvendit te Odes duhet të mbahet ne afatin tre mujor nga dita e zgjedhjes se u.d. te kryetarit te OEK-ut.

Këshilli Drejtues vlerësoi lartë punën dhe kontributin e kryetarit te deritashëm te Odes, Besim Beqaj dhe i uroi suksese ne kryerjen e funksionit te ministrit te Qeverise se Kosovës. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 gusht 2022  - Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu  pret me ceremonitë më të larta shtetërore, me rastin e fillimit të mandatit të tij, presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Sheshi “Ibrahim Rugova”, ora 10:00 - Mediat duhet të jenë në ndërtesën e Kuvendit të Kosovës më së voni në ora 9:15)

- Komuna e Rahovecit organizon dëgjim publik me organizatat jo qeveritare për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 10:00)

- Fakulteti i Filologjisë i Universitetit të Prishtinës "Hasan Prishtina" organizon ceremoninë solemne të hapjes së punimeve të Seminarit XL Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare. (Amfiteatri i Bibliotekës Qendrore Universitare, ora 11:00).

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kabineti i kryetarit, ora 12:15 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pret në takim presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Alban Hyseni pret sot në takim ministren e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, ku më pas do të ketë prononcim për media në Zyrën e Kryetarit. (Gjilan, ora 15:00)

- Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj zhvillon homazhe te varri i ish-presidentit Ibrahim Rugova. (Velani, ora 15:45)

- Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj zhvillon homazhe te varrezat e Familjes Jashari. (Kompleksi Memorial  në Prekaz, ora 16:35)

- Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi"  mbahet akademi përkujtimore për jetën dhe veprën e Arbën Xhaferit. (Pallati i Kulturës, "Hasan Prishtina", ora 19:30)