16 Maj 2022

BE u dorëzon shtëpitë familjeve të të kthyerve në Klinë

Prishtinë, 21 maj - Sot, Komisioni Evropian dhe Ministria për Komunitete dhe Kthim ua dorëzuan mbi 17 shtëpi familjeve të të kthyerve në komunën e Klinës. Pas përfundimit të këtij projekti dyvjeçar të BE-së, së paku 210 familje të minoriteve të zhvendosur brenda vendit dhe refugjatë pritet të kthehen dhe reintegrohen në Kosovë.

Shefi i Operacioneve në Zyrën ndërlidhëse të KE-së, Kjartan Björnsson, pohoi: “Kthimi nuk do të ishte i mundur pa krijimin dhe frymëzimin e besimit në mesin e të gjithëve që jetojnë këtu. Shpresoj se të gjithë do t’u bashkohen përpjekjeve për ta bërë këtë kthim dhe reintegrim një ngjarje të suksesshme.” Ai shtoi: “Të shkosh në shtëpi nuk është vetëm të kemi kulm mbi kokat tona,  por është edhe të njohësh rrethin,  qëndrimi i autoriteteve lokale dhe mirëqenia e të kthyerve. Po ashtu ka të bëjë me arsimimin e fëmijëve, me qasjen në kujdesin shëndetësor, krijimin e biznesit, krijimin e marrëdhënieve të reja dhe mundësive të reja”.

Në emër të të kthyerve, përfaqësuesi i të kthyerve në fshatin Dollc, Bozhidar Sharkoviq, theksoi: “I nxis të gjithë njerëzit e zhvendosur nga komuna e Klinës që ta shfrytëzojnë këtë projekt e të kthehen në shtëpitë e tyre. Kërkoj nga të gjitha palët që të  bëjnë çdo gjë që të jetë e mundur lidhur me mundësitë për punësim pasi që është element kyç për reintegrim më të mirë dhe të qëndrueshëm  të komunitetit tonë.”

Ministri për Komunitete dhe Kthim, Sasha Rashiq, iu drejtua familjeve të të kthyerve: “Dua që t’i falënderoj dhe përgëzoj në mënyrë të veçantë familjet për vendimin e tyre që të kthehen. Me një partneritet të mirë dhe të ngushtë mes institucioneve lokale dhe atyre qendrore qeveritare, përkrahjen e Komisionit Evropian, punën e mirë që është bërë nga realizuesi, ju keni një të ardhme të re në shtëpi dhe ne së bashku me partnerët tanë do të vazhdojmë të ju ndihmojmë dhe përkrahim ju.”

Kthimi dhe reintegrimi i refugjatëve minoritarë dhe i personave të zhvendosur brenda do të përkrahet në komunën e Klinës, Ferizajt, Obiliqit dhe Rahovecit. Ky projekt i BE-së me vlerë prej € 5.1 milionë synon të kontribuojë për një shoqëri shumetnike stabile në Kosovë. Që prej vitit 2003, BE-ja ka ndarë më shumë se € 36 milionë për kthimin e minoriteteve të Kosovës dhe për nevojat e komunitetit.

Projekti dyvjeçar Kthimi dhe Reintegrimi në Kosovë (KRK) synon që të kontribuojë për një shoqëri shumetnike stabile në Kosovë e bazuar në tolerancë dhe promovimin e të drejtave të njeriut dhe të minoriteteve. Synimi i tij i veçantë është përkrahja e kthimit dhe reintegrimit dinjitoz dhe të qëndrueshëm të refugjatëve minoritarë dhe personave të zhvendosur brenda në katër komuna të Kosovës me anë të angazhimit të shtuar të palëve qeveritare dhe lokale.

Komisioni Evropian kontribuon me € 4 milionë, Ministria për Komunitete me € 1.1 për këtë projekt. Projekti po realizohet nga Këshilli Danez për Refugjatë. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 maj 2022

- Akademia Diplomatike e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës, në bashkëpunim me Friedrich Ebert Stiftung, hapin nesër në Pejë edicionin e 8-të të Shkollës Diplomatike Verore. (Hotel Dukagjini në Pejë, ora 9:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, viziton familjen e veprimtarit Ukshin Hoti. (Krushë e Vogël, ora 9:50)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës, e cila do të udhëhiqet nga Zëvendëskryeministri i Parë i Republikës së Kosovës për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00‪)

- Konstituohet  Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- ECIKS organizon ngjarjen përmbyllëse të programit Access - “Qasja në Treg dhe Shërbimet e Digjitalizimit për Bizneset Kosovare”, program ky i cili përgjatë katër viteve pati për qëllim të lehtësojë zhvillimin dhe transformimin digjital në sektorin privat dhe publik në Kosovë. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Në kuadër të Ditëve të Gjuhës Gjermane në Kosovë, Goethe Zentrum hap dyert për të gjithë të interesuarit për tu njoftuar me ofertart e tyre. (Goethe Zentrum në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me ekspertin e angazhuar nga UN Women lidhur me përfundimin e draftligjit për mbrojtje nga dhuna në familje dhe dhuna në baza gjinore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- OJQ Aktiv ka kënaqësinë t'ju ftojë në promovimin e ueb faqes “Miqësia Serbo-Shqiptare”. (Qendra e Energjisë Qytetare në Mitrovicë, Mbreti Petri I, 183a, ora 11:00)

- Me rastin e 23-vjetorit të zhdukjes së profesorit, politologut dhe luftëtarit të paepur të çështjes kombëtare Mr. Ukshin Hoti, do të bëhet një vizitë në Shtëpinë Muze të Ukshin Hotit. (Fshati Krushë e Madhe, ora 11:00)

 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes zyrtare e edicionit te dytë të panairit Max fest. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 11:00)

-  Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrtion raportin me rekomandime për Projektligjin për turizmin dhe raportin vjetor të Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Rahovecit Smajl Latifi organizon takime publike me qytetarë për kërkesat e tyre dhe ecurinë e projekteve në këto fshatra: Brestoc, Hoçë e Vogël. (Objektet e shkollave fillore të fshatit Brestoc dhe Hoçë e Vogël, ora 17:00)

- Në kuadër të Ditëve të Gjuhës Gjermane në Kosovë, shfaqet filmi "Sami, Joe und ich" nga Karin Heberlein si dhe mbahet diskutim me temë "Diaspora në Kinema: Promovimi i imazhit të Kosovës në vende gjermano folese. (Kinema Armata, ora 18:00)

- Kryetari i Komunës së Rahovecit Smajl Latifi organizon takime publike me qytetarë për kërkesat e tyre dhe ecurinë e projekteve në këto fshatra: Nagac dhe Celinë. (Objektet e shkollave fillore të fshatit Nagac dhe Celinë, ora 18:00)

- Shfaqet premiera e dokumentarit “Babai dhe Babai”. (Muzeu Etnologjik “Emin Gjiku” në Prishtinë, ora 20:00)

- Kryetari i Komunës së Rahovecit Smajl Latifi organizon takime publike me qytetarë për kërkesat e tyre dhe ecurinë e projekteve në këto fshatit Krushë e Madhe. (Shtëpia e Kulturës “Muhamet Malsori”, ora 20:00)