03 Shkurt 2023

BE miraton ndihmat financiare për bankat irlandeze

Bruksel, 1 prill - Komisioni i BE-së ka miratuar ndihmat e planifikuara të shtetit irlandez për bankat në vështirësi financiare.

Banka e shtetëzuar "Anglo Irish Bank" mund të marrë deri në 10,4 miliardë euro, vendosën mbikqyrësit e konkurrencës në Bruksel.

Për shpëtimin e arkës së kursimeve për projekte ndërtimi, "Irish Nationwide Building Society", mund të jepen deri 2,7 miliardë euro.

Kjo është e nevojshme për të shpëtuar stabilitetin financiare të Irlandës, e argumentoi vendimin e Komisionit, komisari i BE-së për konkurrencën Joaquín Almunia.

Irlanda është goditur veçanërisht rëndë nga kriza financiare dhe ra në një recesion të thellë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)