16 Gusht 2022

BE: Ministrat e Financave konsultohen për tregun financiar

Bruksel, 17 prill - Me konsultimet për një rregullim më të fortë të tregut financiar, ministrat e financave të Bashkimit Europian  vazhdojnë takimin e tyre në kryeqytetin spanjoll, Madrid.

Qëllimi është që të mbikqyren koncernet që të mos bëhet e mundur më përsëritja e një krize globale, thuhet nga Madridi.

Në Shtetet e Bashkuara Presidenti Barack Obama kërkon me ngulm lidhje më të ashpra për të ashtuquajturën tregti me derivatet. Letrat me vlerë

të lidhura me pasuritë e patundshme ose me çmimet e lëndëve të para dhe kurset e aksioneve vlerësohen si shumë spekulative.

Rënia e vlerës së tyre ishte një nga arsyet kryesore për krizën financiare globale më të fundit. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 gusht 2022

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal organizon debatin publik për të prezantuar dhe diskutuar rreth draft Strategjisë Kombëtare dhe Planit të Veprimit për Menaxhimin dhe Kontrollin e Qenve me dhe pa Pronar 2022-2028. (Amfiteatri i Qeverisë në ish ndërtesen e Rilindjes, ora 9:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, do të takojë Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kuvendi i Kosovës, Salla N204, ora 9:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Komuna e Rahovecit organizon degjim publik me biznese dhe grupe te interesit për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 11:00)