14 Gusht 2022

BE kritikon taksën e hyrjes të vendosur nga SHBA

Bruksel, 7 gusht - Bashkimi Evropian ka kritikuar ashpër taksën e re të hyrjes prej 14 dollarësh që duhet të paguajnë të gjithë evropianët, të cilët hyjnë pa vizë në SHBA.

Komisionerja  BE-së Cecilia Malmström njoftoi në Bruksel se do të shqyrtojë nëse kjo është në përputhje me marrëveshjet dypalëshe.

Udhëtarë nga shumë vende të BE-së, edhe nga Gjermania, duke filluar nga 8 shtatori duhet të paguajnë për lejen e hyrjes në SHBA, e cila deri tani merrej falas përmes aplikimit në internet.

Sipas të dhënave të autoriteteve amerikane, dhjetë dollarë nga taksa shkojnë në një fond për stimulimin e turizimit dhe katër dollarë për mbulimin e kostove të sistemit elektronik.

Kush nuk e merr këtë leje hyrjeje në internet, duhet të jetë i paisur me një vizë edhe më të shtrenjtë në pasaportën e udhëtimit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 gusht 2022

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 12:00)

- Nën përkujdesjen e kryetarit të Komunë së Gjilanit, Alban Hyseni do të bëhet rivarrimi i dëshmorit, Enver Pacolli nga varrezat civile në Hajvali në varrezat e dëshmorëve në Gjilan, për nder të ditëlindjes së tij. (Varrezat e dëshmorëve në Gjilan, ora 12:00)
 
- Mbahet dita e dytë e festivalit “Mal Fest” në Malishevë i cili synon të jetë tradicional dhe objektiv e ka rininë dhe mërgatën e Komunës së Malishevës. (Parku i qytetit në Malishevë, ora 19:00)

- - Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi" behët promovimi i librit "Teknologjia e Lajmit" e autort Zylyftar Bregu ku i pranishëm do të jetë edhe kryetari i Komunës së Vushtrrisë Ferit Idrizi poashtu Ambasadori i Shqipërisë, Qemal Minxhozi. (Kalaja e Vjetër e Vushtrrisë, ora 19:30)