14 Gusht 2022

BE, gjoba për vendet që kalojnë kufurin e deficitit buxhetor

Bruksel, 27 shtator - Sipas planeve të komisionierit evropian për ekonominë, Olli Rehn, në të ardhmen shpenzimet buxhetore të vendeve anëtare të BE-së nuk duhet t'i kalojnë të ardhurat nga prodhimi i përgjithshëm bruto në një vend.

Kështu thuhet në një dokument të brendshëm të BE-së, të cilin e zotëron edhe gazeta e Dyseldorfit "Handelsblatt".

Sipas këtij dokumenti, ata që shkelin kriteret e deficitit buxhetor do të ndëshkohen, raporton gazeta gjermane.

Në rastin më të keq, qeveria e prekur do të duhej të dorëzonte në Bruksel një gjobë që përfshin 0,2% të prodhimit të përgjithshëm bruto.

Gjoba do të kthehet nëse vendi në fjalë do të arrinte t'i mbante nën kontroll shpenzimet buxhetore. Ministrat e financave të BE-së do të konsultohen mbi këto plane këtë të hënë në Bruksel.

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 gusht 2022

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 12:00)

- Nën përkujdesjen e kryetarit të Komunë së Gjilanit, Alban Hyseni do të bëhet rivarrimi i dëshmorit, Enver Pacolli nga varrezat civile në Hajvali në varrezat e dëshmorëve në Gjilan, për nder të ditëlindjes së tij. (Varrezat e dëshmorëve në Gjilan, ora 12:00)
 
- Mbahet dita e dytë e festivalit “Mal Fest” në Malishevë i cili synon të jetë tradicional dhe objektiv e ka rininë dhe mërgatën e Komunës së Malishevës. (Parku i qytetit në Malishevë, ora 19:00)

- - Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi" behët promovimi i librit "Teknologjia e Lajmit" e autort Zylyftar Bregu ku i pranishëm do të jetë edhe kryetari i Komunës së Vushtrrisë Ferit Idrizi poashtu Ambasadori i Shqipërisë, Qemal Minxhozi. (Kalaja e Vjetër e Vushtrrisë, ora 19:30)