18 Gusht 2022

BE dhe FMN kontrollojnë paketën e shpëtimit të Greqisë

Athinë, 15 qershor - Një delegacion i Bashkimit Europian dhe i Fondit Monetar Ndërkombëtar ka udhëtuar për në Greqi për të kontrolluar përparimet e qeverisë së atjeshme në luftën kundër krizës së borxheve.

Përfaqësuesit e delegacionit do të zhvillojnë për një javë bisedime veçanërisht në Ministrinë e Financave.

Qeveria në Athinë kishte premtuar se do të reduktonte borxhin e ri të vendit për këtë vit në 8,1 për qind të prodhimit bruto të vendit.

Vitin e kaluar deficiti kishte arritur  gati 14 për qind. FMN-ja dhe BE-ja  kanë vendosur një paketë shpëtimi prej 110 miliardë euro-sh për të shpëtuar Greqinë nga falimentimi. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 gusht 2022

 - Mbahet seanca në rastin e falsifikimit të tenderit 800 mijë euro për rinovimin e objektit të PSRK-së ndaj të akuzuarit Tahir Sopa, përfaqësues i firmave “NBT ING SHPK” dhe “NPN Bajramaj”. (Pallati i Drejtësisë, ora 9:30)

- Komuna e Rahovecit mbant dëgjimi publik për buxhetin e vitit 2023 më bashkësit lokale, lagjet urbane dhe përfaqesues të shkollave. (Shtëpia e Kulturës 'Mensur Zyberaj' në Rahovec, ora 10:00)

- Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës mban konferencë për media e cila ndërlidhet me shpalljen e grevës së përgjithshme. (Zyrat e BSPK-së, ora 13:00)

- Fondacioni Shtatëmbëdhjetë organizon hapjen e programit Rezidenca 17. (Shtëpia e Hivzi Sulejmanit në lagjen Taslixhe, ora 18:00)