30 Janar 2023

Bashkimi Evropian rishikon parashikimin e rritjes së PBB

Bruksel, 6 maj  - Komisioni i Bashkimit Evropian ka rishikuar sot parashikimet për rritjen e Prodhimit të Brendshëm Bruto eurozonë, duke njoftuar se në vitin 2010 PBB-ja do të rritet me 0.9 për qind, kundrejt 0.7 për qind që ishte parashikuar në muajin shkurt.

Ndërkohë, parashikimet për vitin 2011 paraqesin një rritje të Prodhimit të Brendshëm Bruto me 1.5 për qind.

"Rimëkëmbja ekonomike e BE-së është graduale, por po ecën përpara pozitivisht", thuhet në një deklaratë të Brukselit zyrtar.

Rritja ndryshon nga vendi në vend, në krye qëndron Franca me +1.3 për qind në vitin 2010 dhe Gjermania me +1.2 për qind.

Ndërsa në recension mbetet Greqia me -0.9 për qind dhe Spanja me -0.4 për qind.

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 janar 2023

 - Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, takohet me përfaqësues të Komisionit Vlerësues Mjekësor për Statusin dhe të Drejtat e Personave Paraplegjik dhe Tetraplegjik. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)

- Kuvendit Komunal të Rahovecit mban mbledhjen e parë për këtë vit. (Salla e KK-Rahovec, ora 10:00)
    
 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendin të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, C301, ora 11:00)
 
- Komuna e Vushtrrisë organizon ceremoninë e zbulimit të lapidarit të Dëshmorëve të Kombit, Sadri Maksuti e Sadik Malaj. Merr pjesë dhe kryetari i Komunës. Ferit Idrizi. (Fshati Stanoc, magjistralja Prishtinë-Mitrovicë, afër furrës “Evropa”, ora 13:00)
    
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim, diskuton për Planin Hapësinor për Parkun Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Salla e Asembles Komunale në Pejë, ora 13:00)
    
- Fondacioni Friedrich Ebert në Prishtinë prezanton draft-statutin për “Asociacionin e Komunave në të cilat Komuniteti Serb i Kosovës është Shumicë”, i hartuar nga kjo organizatë në partneritet me Institutin Evropian për Paqe (EIP). (Hotel Prishtina, ora 13:30)

- Partia Demokratike e Kosovës mban sot konferencë. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 14:00)


- Drejtoria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Ferizaj organizon ceremoninë e shpalljes së “Sportistit të Vitit 2022”. (Teatri “Adriana” në Ferizaj, ora 17:00)