02 Tetor 2022

Banka Qendre Evropiane: frika ndaj inflacionit është pa bazë

Bruksel,  13 maj - Banka Qendrore Evropiane ka hedhur poshtë si të pabaza zërat që shprehin frikë për rritje të inflacionit për shkak të paketës së shpëtimit në mbështetje të euros.

Banka Qendrore Evropiane nuk do të kthehet tani në një prodhuese bankënotash, siguroi presidenti i Bankës me qendër në Frankfurt, Jean-Claude Trichet.

Të gjitha paratë që banka u vë në dispozicion vendeve të zhytura thellë në borxhe, do t'i tërheqë përsëri.

Banka Qendrore Evropiane kishte njoftuar më parë se do të blinte bono thesari të vendeve në vështirësi si Greqia, për t'u krijuar atyre hapësirë veprimi financiar.

Me këtë ndërhyrje Banka Qendrore shton të paktën në periudhë afatshkurtër në Eurozonë sasinë e parave në qarkullim dhe kështu edhe rrezikun për inflacion. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 tetor 2022

 - Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit interviston kandidatët për anëtarë të Këshillit Gjyqësor të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione diskuton lidhur me procesin e nxjerrjes së akteve nënligjore, bazuar në Ligjin për Mbrojtjen e Fëmijës me të ftuar, Habit Hajredini - Drejtori i ZyrÑ‘s pÑ‘r Qeverisje tÑ‘ MirÑ‘, Ahmet Kryeziu - Drejtor i Sawe the Children pÑ‘r KosovÑ‘, dhe Naser Lajqi – përfaqësues i OJQ “Syri i Vizionit”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
 
- Avokati i Popullit organizon dëgjim publik lidhur me hetimin e përgjithshëm për shëndetin riprodhues. (Salla e Kuvendit Komunal në Gjakovë, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 10:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Perparim Rama përuron hapjen e Sahat Kullës e cila edhe do t'i ndez dritat e Sahat Kullës, duke ndriçuar kështu këtë monument magjepsës të trashëgimisë kulturore në Prishtinë. (Prishtinë, ora 19:00)