11 Gusht 2022

Banka Norvegjeze akuzon Citigroup

SHBA, 25 shtator - Banka Qëndrore Norvegjeze ka ndërmarrë një veprim ligjor ndaj Citigroup për 835 milionë dollarë humbje nëpërmjet aksioneve dhe bondeve të bankës. Lajmin e ka bërë të ditur New York Times.

Citigroup akuzohet për pak transparencë dhe dokumente të rremë ndaj investuesve në periudhën 19 janar 2007 dhe 15 janar 2009.

Informacionet që mungojnë ndikuan në blerjen e titujve të Citigroup nga Norges Bank me çmime shumë të larta.

Në lidhje më akuzën ka reaguar Citigroup duke theksuar se nuk ka asgjë të vertetë.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 11 gusht 2022

- Handikos organizon ceremoninë e shpërndarjes së 70 karrocave për personat me aftësi të kufizuara, donacion nga Izraeli, ku do të marrin pjesë ambasadorja e Izraelit, znj. Tammy Ziv, ministrja e Ministrisë për Punë të Jashtme dhe Diasporë,  znj. Donika Gërvalla dhe ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi. (Qendra e Resurseve për Personat me Aftësi të Kufizuara Adresa: Veternik, ora 10:00)

- Grupi i asamblistëve të Lëvizjes Vetëvendosje në Komunën e Prishtinës mban konferencë për media. (Selia qendrore e Vetëvendosjes, ora 11:00)

- Në qytetin e Vushtrrisë organizohet Akademia Verore "Arbën Xhaferi‘’ edicioni i II-të. (Kalaja e Vjetër të Vushtrrisë, ora 17:00)