05 Shkurt 2023

Banka bujqësore kineze shet aksionet

Pekin, 1 korrik - Një bankë kineze ka nxjerrë aksionet e saj në treg në Hong Kong, që mund të jenë më të mëdhatë në botë.

Banka Bujqësore e Kinës është e fundit në të ashtuquajturat "katër bankat e mëdha" që nxjerrin aksionet në treg, ndërsa vlerësimet për shumën që ajo mund të sigurojë nga shitja e aksioneve sillen nga 20.1 deri në 20.3 miliardë dollarë.

Banka Bujqësore ka më shumë se 320 milionë klientë. Vitin e kaluar ajo dha hua në vlerë më të madhe se sa prodhimi i përgjithshëm në Zelandën e Re. Por disa analistë thonë se ajo është banka më e dobët nga bankat e mëdha të Kinës. Shumica e kredive i janë dhënë banorëve të fshatrave me të ardhura më të ulta.

Ndryshe, Banka Industriale dhe Komerciale e Kinës ishte e para që i nxori aksionet e saj në treg para katër vitesh. Kjo bankë, që është më e madhja në botë për nga kapitali, shiti aksionet e saj për 21.9 miliard dollarë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)