11 Gusht 2022

Banka Botërore partnere e institucioneve të Kosovës

Prishtinë, 15 prill - Presidenti i Republikës së Kosovës, Fatmir Sejdiu priti sot drejtoreshën rajonale të Bankës Botërore, znj. Jane Armitage, e cila ritheksoi përkushtimin e Bankës Botërore për ta ndihmuar Kosovën dhe të ardhmen.

Në këtë takim, në të cilin mori pjesë edhe Ranjit Nayak, përfaqësues i Bankës Botërore në Kosovë, Presidenti Sejdiu e falënderoi znj. Armitage për mbështetjen që ky institucion i ka dhënë Kosovës.

Presidenti Sejdiu theksoi se Banka Botërore, duke mbështetur shumë projekte me rëndësi vitale për vendin tonë, ka qenë dhe mbetet partnere e rëndësishme e popullit dhe institucioneve të Kosovës në përpjekjet e përbashkëta për rimëkëmbjen ekonomike dhe zhvillimin e përgjithshëm të saj. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 11 gusht 2022

- Handikos organizon ceremoninë e shpërndarjes së 70 karrocave për personat me aftësi të kufizuara, donacion nga Izraeli, ku do të marrin pjesë ambasadorja e Izraelit, znj. Tammy Ziv, ministrja e Ministrisë për Punë të Jashtme dhe Diasporë,  znj. Donika Gërvalla dhe ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi. (Qendra e Resurseve për Personat me Aftësi të Kufizuara Adresa: Veternik, ora 10:00)

- Grupi i asamblistëve të Lëvizjes Vetëvendosje në Komunën e Prishtinës mban konferencë për media. (Selia qendrore e Vetëvendosjes, ora 11:00)

- Në qytetin e Vushtrrisë organizohet Akademia Verore "Arbën Xhaferi‘’ edicioni i II-të. (Kalaja e Vjetër të Vushtrrisë, ora 17:00)