18 Gusht 2022

Banka Botërore i jep Pakistanit një kredi prej 900 milionë dollarë

Islamabad, 17 gusht - Nisur nga përmbytjet shkatërruese në Pakistan, Banka Botërore i siguroi qeverisë pakistaneze një kredi prej rreth 900 milionë dollarësh ose rreth 702 milionë euro. Pasojat e katastrofës në ekonominë e vendit aziatik janë të mëdha, tha një zëdhënës në Uashington.

Mbi një e katërta e vendit ndodhet nën ujë, 20 milionë njerëz janë të pastrehë. Të prekurit nga kjo katastrofë ankohen se qeveria po shpërndan ushqime vetëm kur mediet janë aty prezent.

Sipas vlerësimeve të organizatës humanitare ndërkombëtare Care, Pakistani ndodhet në prag të një krize urie.

Deri 3,5 milionë fëmijë mund të vdesin nga hepatiti, tifoja dhe diarreja. Ministri gjerman për Zhvillim Dirk Niebel  bëri thirrje për ndihma dhe theksoi se bashkëpunimi me OKB-në dhe organizatat e tjera humanitare të jetë i sigurtë që paratë të mos shkojnë në kanale të korruptuara. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 gusht 2022

 - Mbahet seanca në rastin e falsifikimit të tenderit 800 mijë euro për rinovimin e objektit të PSRK-së ndaj të akuzuarit Tahir Sopa, përfaqësues i firmave “NBT ING SHPK” dhe “NPN Bajramaj”. (Pallati i Drejtësisë, ora 9:30)

- Komuna e Rahovecit mbant dëgjimi publik për buxhetin e vitit 2023 më bashkësit lokale, lagjet urbane dhe përfaqesues të shkollave. (Shtëpia e Kulturës 'Mensur Zyberaj' në Rahovec, ora 10:00)

- Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës mban konferencë për media e cila ndërlidhet me shpalljen e grevës së përgjithshme. (Zyrat e BSPK-së, ora 13:00)

- Fondacioni Shtatëmbëdhjetë organizon hapjen e programit Rezidenca 17. (Shtëpia e Hivzi Sulejmanit në lagjen Taslixhe, ora 18:00)