15 Gusht 2022

AKP kërkon hetime nga prokuroria për fondin e privatizimit

Prishtinë, 26 mars - Kryetari i Bordit të Agjencisë Kosovare të Privatizimit (AKP) ka kritikuar Bankën Qendrore të Kosovës (BQK), që është nuk duke kthyer fondin e privatizimit në Kosovës, por është duke e lënë jashtë vendit me një interes 0.1 %. Asanaj publikisht ka kërkuar ndihmën e Kuvendit dhe prokurorisë për çështjen e fondit të privatizimit. “Unë besoj që rreth mjeteve të privatizimit duhet të interesohen, Kuvendi, komisionet parlamentare, ndoshta edhe Prokuroria”, është shprehur Asanaj. 

 

Asanaj, ka deklaruar se AKP-ja i ka dërguar 6 letra Bankës Qendrore të Kosovës për kthimin e fondit të privatizimit në Kosovë, mirëpo ende nuk kanë marr asnjë përgjigjAsanaj ka deklaruar se në bazë të ligjit.

 

Ai ka bërë të ditur se është marr një vendim vitin e kaluar që këto mjete të kthehen në Kosovë, por ende nuk është ndonjë përgjigje nga BQK-ja. Sipas tij ky fond vazhdon të qëndroj jashtë për një interes 0.1 %, ndërsa bankat komerciale në Kosovë japin kamata marramendëse prej 12 deri në 15 %.

 

"Ne gjithmonë kemi thënë se dëshirojmë të kemi transparencë, ne jemi ata përgjegjës dhe presim një përgjigje nga Banka Qendrore. Nuk e dimë se ku mjetet janë dhe në çfarë kushte janë por vetëm dimë se janë në total 460-480 milion dhe marrim interes 0.1 % çka do të thotë kjo se bankat komerciale vendore japin me një kamat marramendëse prej 12 deri në 15 % ndërsa ne marrim interes 0.1.

 

Mendoj se për mjetet e privatizimit duhet të interesohen edhe organet tjera siç është Kuvendi, Komisioni i Buxhetit për Financa ndoshta edhe Prokuroria”, ka thënë Asanaj. Zyrtarët e AKP-së sipas tij nuk kanë hasur në ndonjë dokument që dikush ka vendosur që ato mjete të shkojnë jashtë Kosovës.


Kalendari

Ngjarjet e datës 15 gusht 2022  - Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu  pret me ceremonitë më të larta shtetërore, me rastin e fillimit të mandatit të tij, presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Sheshi “Ibrahim Rugova”, ora 10:00 - Mediat duhet të jenë në ndërtesën e Kuvendit të Kosovës më së voni në ora 9:15)

- Komuna e Rahovecit organizon dëgjim publik me organizatat jo qeveritare për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 10:00)

- Fakulteti i Filologjisë i Universitetit të Prishtinës "Hasan Prishtina" organizon ceremoninë solemne të hapjes së punimeve të Seminarit XL Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare. (Amfiteatri i Bibliotekës Qendrore Universitare, ora 11:00).

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kabineti i kryetarit, ora 12:15 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pret në takim presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Alban Hyseni pret sot në takim ministren e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, ku më pas do të ketë prononcim për media në Zyrën e Kryetarit. (Gjilan, ora 15:00)

- Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj zhvillon homazhe te varri i ish-presidentit Ibrahim Rugova. (Velani, ora 15:45)

- Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj zhvillon homazhe te varrezat e Familjes Jashari. (Kompleksi Memorial  në Prekaz, ora 16:35)

- Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi"  mbahet akademi përkujtimore për jetën dhe veprën e Arbën Xhaferit. (Pallati i Kulturës, "Hasan Prishtina", ora 19:30)