17 Janar 2022

AKK dhe EULEX-i nënshkruajnë marrëveshje bashkëpunimi

Prishtinë, 6 prill - Agjencia Kadastrale e Kosovës (AKK) sot ka nënshkruar marrëveshje bashkëpunimi me Departamentin ekzekutiv të Policisë së EULEX-it marrëveshje kjo e cila ka për qëllim shkëmbimin e informacionit.

Po ashtu sipas zyrtarëve të AKK-së qëllimi i kësaj marrëveshjeje është që të shtohet bashkëpunimi dhe koordinimi në shkëmbimin e informatave lidhur me hetimin dhe zbulimin e pastrimit të parave, korrupsionit, krimit ekonomik, krimit të organizuar, terrorizmit dhe krimeve tjera të rënda.

Në njoftimin e Zyrës për informim të AKK-së, thuhet se kjo marrëveshje shtjellon procedurat, kushtet dhe kriteret për lehtësimin e shkëmbimit të informatave ndërmjet Departamentit të EULEX-it dhe Agjencisë Kadastrale të Kosovës.

Marrëveshja e bashkëpunimit është nënshkruar nga kryeshefi ekzekutiv i Agjencisë Kadastrale të Kosovës Hamit Basholli dhe shefi i Departamentit ekzekutiv të Policisë së EULEX-it James Albrecht.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 janar 2022

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që kanë të bëjnë me racionalizimin dhe vendosjen e vijave llogaridhënëse të Agjencive të Pavarura. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim dhe Projektligjin pÑ‘r Arkivat Shtetërore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim të Ngarkuarin me Punë në Ambasadën e Japonisë, Keisuke Yamanaka. (Kabineti i kryetarit, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton zbatimin e Rekomandimeve të Kuvendit lidhur me auditimin e performances të ndërmarrjes publike KOSTT. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 11:00)
    
- Federata e Boksit e Kosovës shpallë më të mirët e vitit 2021. (Hotel Sirius, ora 12:00)