28 Nëntor 2021

AAK: MTPT diskriminon komunat ku nuk udhëheqë PDK

Prishtinë, 1 Mars - Përfaqësuesi i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Avni Arifi, në një konferencë me gazetarë kritikoi Qeverinë e Kosovës, përkatësisht Ministrinë e Transportit, e cila, sipas tij, po diskriminon komunat ku nuk udhëheqë PDK-ja. Arifi ka thënë se MTPT nuk po ndan mjete për projektet në investimet e rrugëve lokale në ato komuna ku udhëheqë AAK-ja dhe LDK-ja.

Arifi, tha se qeveria e Kosovës me projekt buxhetin e vitit 2010 i ka anashkaluar qëllimshëm komunat në të cilat nuk i ka fituar zgjedhjet.

Sipas Arifit nga AAK diskriminimi më i madh vërehet nga Ministria e Transportit dhe Postelekomkit e cila në buxhetin e saj për vitin 2010, ka paraparë investime të pabalancuara dhe të turpshme. Tërë këto akuza i ka mohuar Ministria e Transportit e cila ka thënë se ajo invetsimet nuk i ndanë në bazë të udhëheqjes patriake.

Menjëherë pas këtyre akuzave ka reaguar Ministria e Transportit dhe Postelekomunikacionit. Drejtuesit e kësaj ministrie i mohuan akuzat e AAK-së duke thënë se kjo nuk ministri investon në të gjithë territorin e vendit, pa dallim të udhëheqjes partiake.

Sipas AAK-së të njejtin fat sikurse komunat e udhëhequra nga AAK e kanë edhe komunat e udhëhequra nga LDK, siç janë Prishtina, Podujeva, Kamenica, Obiliqi, F.Kosova e të tjera.

AAK i ka bërë ftesë qeverisë së Kosovës që të ndalë siç thotë ajo diskriminimin për e komunave pasi që me kërë po e saboton të drejtën e qytetarëve për votë të lirë.


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Nëntor 2021

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule te varrezat e dëshmorëve në Kompleksin Memorial "Adem Jashari". (Prekaz, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt bën nderime tek shtatorja e Komandantit Legjendar Adem Jashari. (Skenderaj, ora 9:00)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizon ngritjen e flamurit kombëtar te Kompleksi memorial në Gradish. (Gradish, ora 9:00 - Kompleksi përkujtimor “Maja e Shkodranit”, ora 9:40 - Kulla e Heronjve në Opterushë, ora 10:20)

- Me rastin e Festave të Nëntorit, një grup i të rinjve dhe ish-pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës do të vendosin një Flamur me imazhet e udhëheqësve të luftës së UCK-së të cilët po mbahen në Hagë. (Rruga "Fehmi Lladrovci", tek rrethi afër hyrjes kryesore të QKUK-së, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt homazhe tek Kompleksi Memorali Adem Jashari. (Prekaz, ora 9:15)

- Me rastin e Festave të Nëntorit Komuna e Skenderajt organiyon maratonën Vrapimi i Nëntorit. (Kompleksi Memorial Adem Jashari në Prekaz, ora 9:30)

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të Shtatorja e Ismail Qemalit. (Prishtinë, ora 10:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të shtatorja e Zahir Pajazitit. (Prishtinë, ora 10:20)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës bën homazhe  te varrezat e Dëshmorëve. (Rahovec, ora 10:40)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizojnë programin festiv për nder të 28 Nëntorit. (Shkolla e muzikës “Vihuela” në Rahovec, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon homazhe te varrezat e dëshmorëve. (Kompleksi i varrezave të dëshmorëve në Gjilan, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të galerisë së qytetit. (Gjilan, ora 11:30)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj aktivitet pranë Teatrit Kombëtar. (Sheshi "Skënderbeu", ora 13:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të tregut dhe parkut në Zheger. (Fshati Zhegër, ora 13:00)

- Nën patronatin e kryetarit të komunës z. Smajl Latifi në bashkëpunim me shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së organizon turnir në futboll të vogël. (Palestra Sportive “Mizahir Isma”në Rahovec, ora 12:00)

- Komuna e Skenderajt organizon natën finalen e festivalit tradicional Rapsodia Shqiptare. (Qendra e Kulturës Hasan Prishtina, ora 16:00)

- Komuna e Gjilanit organizon koncert festiv nga ansambli i këngëve dhe valleve për nder të Ditës së Flamurit . (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 17:00)