03 Shkurt 2023

Ekonomi

Zvogëlohet numri i bizneseve të regjistruara

Prishtinë, 14 gusht - Numri i bizneseve të reja të regjistruara në tremujorin e dytë të vitit 2010 është 1997 sosh, që është për 13.5 për qind më pak se tremujorin e parë të vitit. Lexo

Rritje rekorde e ekonomisë gjermane

Berlin, 14 gusht - Bëhen publike statistikat për rritjen ekonomike për vendet evropiane që përdorin euro-n, dhe këto shifra priten të tregojnë një rritje.... Lexo

Serbia është e zhytur në borxhe

Beograd, 14 gusht - Borxhi shtetëror i Serbisë në fund të qershorit ka qenë 10.8 miliardë euro. Sipas të dhënave të Dhomës ekonomike serbe ai... Lexo

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)