03 Shkurt 2023

925 milionë njërëz të uritur në gjithë botën

Romë, 12 tetor - Në të gjithë botën më shumë se 900 milionë njerëz  vazhojnë të jenë të uritur dhe në 29 vende gjendja është serioze ose edhe më e rëndë.

Këto janë rezultatet kryesore të të ashtuquajturit indeksi i të uriturve në botë që u publikua tani.

Vendet me rezultate më të ulta janë në Afrikë dhe në Saharnë jugore.

Republika Demokratike e Kongos  është në krye të listës e pasuar nga Burundi, Eritrea dhe Çadi.

Edhe vendet e Azisë jugore janë problem, thuhet në raportin e publikuar nga Organizata për luftimin e urisë në botë.

 Presidentja gjermane e kësaj organizate Bärbel  Dieckmann kërkoi nga ndihmat për zhvillim të qeverisë federale më shumë investime për zhvillimet bujqësore dhe për arsimin.

Mungesa e ushqimit dhe luhatjet e çmimeve  të mallrave ushqimore  janë po ashtu në qendër të konsultimeve njëjavore të Komisionit Botëror të Ushqimit të Kombeve të Bashkuara, FAO, në Romë.

Organizata e ndihmave për zhvillim  bën thirrje për ndalimin e spekullimeve financiare në rritje me ushqimet.  

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)

- Parlamenti i Studentëve të Universitetit të Prishtinës organizon marsh kundër Asociacionit, dhe në shënim të 53-vjetorit të themelimit të UP-së. (Biblioteka Kombëtare, ora 16:00)