28 Nëntor 2021

USAID-i mbështet bujqësinë dhe pylltarinë e Kosovës

Prishtinë, 16 shkurt - Delegacion i USAID-it në përbërje: Gregory Olson, John MacKillop dhe  David Cowles,   kanë qëndruar sot në Ministrinë e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural ku janë pritur nga ministri Idriz Vehapi me bashkëpunëtorët.

Përfaqësuesit e këtij delegacioni ministrin Vehapi e kanë  njohur   me të arriturat që janë bërë në fushën e  analizave gjithpërfshirëse  për  bonitetin e tokës që janë përfshirë me një strategji të veçantë të gjitha karakteristikat që i ka toka e Kosovës. Qëllimi i këtyre analizave gjithpërfshirëse është që të zgjerohet gama e prodhimtarisë bujqësore me më shumë kultura  bujqësore, që do të kultivoheshin në rajone të ndryshme anekënd Kosovës.  

Në takim është folur edhe për sukseset që janë shënuar në sektorin e prodhimtarisë së qumështit, që, siç u tha këtu, importi i qumështit dhe prodhimeve të tij gjatë vitit të kaluar ka shënuar rënie, ndërkohë që është  regjistruar një rritje e lehtë në prodhimtarinë e qumështit dhe prodhimeve të tij.

Në takim është folur edhe për pylltarinë, përkatësisht për avancimet e reja që janë duke u bërë deri në arritjen e fazës finale për certifikimin e pyjeve, me ç’rast u ritheksuar edhe njëherë se  pa certifikim nga FSC, Kosova vazhdimisht mund të përballet me rrezikun që të mbetet jashtë tregjeve fitimprurëse  të Evropës Perëndimore. Këtu është   poenta e rëndësisë së këtij certifikimi, që Kosova duhet ta bëjë me mbështetjen e  Programit për Ndërmarrje Private në Kosovë, të Mbështetur nga Këshilli për Mbikëqyrjen e Pyjeve, të udhëhequr nga USAID-i.
                                  
Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural z. Idriz Vehapi ka falënderuar delegacionin e USAID-it për kontributin e madh që është duke e dhënë në  mbështetjen e bujqësisë dhe pylltarisë së Kosovës.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Nëntor 2021

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule te varrezat e dëshmorëve në Kompleksin Memorial "Adem Jashari". (Prekaz, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt bën nderime tek shtatorja e Komandantit Legjendar Adem Jashari. (Skenderaj, ora 9:00)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizon ngritjen e flamurit kombëtar te Kompleksi memorial në Gradish. (Gradish, ora 9:00 - Kompleksi përkujtimor “Maja e Shkodranit”, ora 9:40 - Kulla e Heronjve në Opterushë, ora 10:20)

- Me rastin e Festave të Nëntorit, një grup i të rinjve dhe ish-pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës do të vendosin një Flamur me imazhet e udhëheqësve të luftës së UCK-së të cilët po mbahen në Hagë. (Rruga "Fehmi Lladrovci", tek rrethi afër hyrjes kryesore të QKUK-së, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt homazhe tek Kompleksi Memorali Adem Jashari. (Prekaz, ora 9:15)

- Me rastin e Festave të Nëntorit Komuna e Skenderajt organiyon maratonën Vrapimi i Nëntorit. (Kompleksi Memorial Adem Jashari në Prekaz, ora 9:30)

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të Shtatorja e Ismail Qemalit. (Prishtinë, ora 10:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të shtatorja e Zahir Pajazitit. (Prishtinë, ora 10:20)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës bën homazhe  te varrezat e Dëshmorëve. (Rahovec, ora 10:40)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizojnë programin festiv për nder të 28 Nëntorit. (Shkolla e muzikës “Vihuela” në Rahovec, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon homazhe te varrezat e dëshmorëve. (Kompleksi i varrezave të dëshmorëve në Gjilan, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të galerisë së qytetit. (Gjilan, ora 11:30)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj aktivitet pranë Teatrit Kombëtar. (Sheshi "Skënderbeu", ora 13:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të tregut dhe parkut në Zheger. (Fshati Zhegër, ora 13:00)

- Nën patronatin e kryetarit të komunës z. Smajl Latifi në bashkëpunim me shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së organizon turnir në futboll të vogël. (Palestra Sportive “Mizahir Isma”në Rahovec, ora 12:00)

- Komuna e Skenderajt organizon natën finalen e festivalit tradicional Rapsodia Shqiptare. (Qendra e Kulturës Hasan Prishtina, ora 16:00)

- Komuna e Gjilanit organizon koncert festiv nga ansambli i këngëve dhe valleve për nder të Ditës së Flamurit . (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 17:00)