18 Qershor 2021

Sioux City në ShBA mbolli një pemë dhe ia kushtoi Gjilanit për fuqizimin e partneritetit

Gjilan, 7 maj - Qyteti Sioux City në Iowa të Shtetet e Bashkuara të Amerikës (ShBA) ka mbjellë një pemë, të cilën ia ka kushtuar Gjilanit, për fuqizimin e partneritetit.

Kryebashkiaku i Sioux City, Bob Scott, në ditën e mbjelljes së pemës, më 30 prill 202, ka thënë se prezenca e Kosovës në përgjithësi dhe në këtë rast qyteti i Gjilanit, në veçanti, do të zgjasë përgjithmonë në Iowa.

“Ky përkushtim i pemës është simbol i angazhimit të binjakëzimit të Sioux City me Gjilanin dhe besojmë që do ta rrisim dhe ta fuqizojmë së bashku miqësinë dhe shkëmbimin kulturor”, ka thënë Scott.

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, është shprehur falënderues për këtë gjest të qytetit Sioux City, lidhur me forcimin edhe më shumë të partneritetit me Gjilanin.

Ndryshe, kryetari Gjilanit, Lutfi Haziri dhe kryebashkiaku i Sioux City, Bob Scott, kanë nënshkruar marrëveshjen e binjakëzimit në ShBA më 26 shkurt 2020, e cila përkthehet në bashkëpunim në shumë sektore, për fermerët, të rinjtë dhe në bashkëpunimin e shkëmbimit të studentëve.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Qershor 2021 - Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor, Beni Kizolli do të vizitojnë banesat kolektive ku janë përfunduar punimet për renovimin e kulmeve, si dhe ku kanë filluar punimet për lyerjen e korridoreve. (Përballë Qendrës Sportive, ora 10:00)

- Anulohet -  Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë mban tryeza e radhës bashkëbisedim me Ministren e Ekonomisë, Artanë Rizvanolli. (Zyrat e Odës Amerikane në Pejton, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Botërore të Refugjatëve, Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Svecla, shefi i misionit të UNHCR, Erol Arduc, Drejtuesi i sektorit të bashkëpunimit nga Zyra e BE-së, Luigi Brusa, dhe Koordinatorja e OKB-së për Zhvillim, znj. Ulrika Richardsondo të zbulojn pllaken e përurimit të një pjese të sapo renovuar të Qendrës së Azilit, në Vranidoll të komunës së Prishtinës. (Qendra e Mbajtjes në Fshatin Vranidoll, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me nënkryetaren Memnuna Ajdini do të vizitojnë rajonin e Zhupës, ku do të shohin nga afër projektet e realizuara në këtë rajon. (Rajoni i Zhupës, ora 10:30)

- Kolegji Universum organizon një ligjeratë publike me Alain Le Roy - diplomat francez i cili ka qenë Zv. Sekretar i përgjithshëm i OKB-së, udhëheqës i gjitha operacioneve globale paqeruajtëse të OKB-së në botë, Ambasador i Francës dhe shumë poste tjera të rëndësishme. (Hapësirat e kolegjit Universum në kampusin e Lipjanit, ora 11:00)

- Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis e planifikim hapësinor dhe Infrastrukturë shqyrton formimin e grupeve punuese për mbikëqyrjen e ligjeve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 13:00)

- Klubi i Basketbollit Sigal Prishtina mban në konferencë për shtyp rreth më të rejave të klubit. (Pallati i Rinisë dhe Sporteve, ora 14:00)

- Prointegra organizon takim publik ''Kosova në lëvizje - Kontributi i diasporës''. (Online nëpërmjet ZOOM, ora 14:00)