19 Qershor 2021

Siguria e ushqimeve sipas standardeve evropiane

Prishtinë, 5 maj - Një delegacion i Zyrës së UNICEF-it në Kosovë, i prirë nga z. Luciano Calestini,  dhe i shoqëruar  nga z. Shaip Muja, këshilltar i Kryeministrit në Qeverinë e Kosovës, kanë  qëndruar  sot për vizitë në Ministrinë e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural. Delegacioni është pritur nga ministri Blerand Stavileci dhe zv.ministri Sylë Sylani.

Temë qendrore e  këtij takim ka qenë hartimi i Ligjit për sigurinë e ushqimit , që ka të bëjë me pasurimin e miellit me acid folik dhe  sigurinë e   prodhimeve të tjera ushqimore sipas standardeve evropiane.  

Përfaqësues të UNICEF-it  kanë folur për rëndësinë e madhe që ka siguria e ushqimit për shëndetin e popullatës në përgjithësi, me theks të veçantë për fëmijët dhe gratë shtatzëna.

Më pas UNICEF-i ka shprehur gatishmërinë  e tij për të ndihmuar Ministrinë e Bujqësisë  në fushatën senzibilizuese të opinionit për vetëdijesimin e konsumatorëve  që të konsumojnë ushqim të sigurt dhe kualitativ, por ka siguruar edhe një sasi mjetesh për nevojat e tjera, në mënyrë që të plotësohen kërkesat për sigurinë e  ushqimit sipas standardeve  të BE-së.

Ministri Blerand Stavileci ka falënderuar  UNICEF-in për  kontributin substancial që po e jep në këtë fushëveprimtari shumë të rëndësishme  për shëndetin e njeriu.

Ai ka shprehur gatishmërinë që të thellojë bashkëpunimin dhe koordinimin e aktiviteteve me UNICEF-in dhe, ka thënë Stavileci,  sigurisht se MBPZHR-ja do të luaj një rol shumë aktiv në këtë drejtim.

Po ashtu, ka  nënvizuar ai, sa i përket aseteve financiare që kërkohen për implementimin e këtij projekti, ne do të bëjmë koordinim ndërministror me  MEF-in e MSH-në, në mënyrë që të realizohen të gjitha premisat që janë paraparë me projekt.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Qershor 2021 - Pishina e Gërmisë hap dyert për sezonin veror 2021. (Gërmia, Prishtinë, ora 10:00)    

- Qendra Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës (QKRMT) dhe forumZFD promovojnë librin “Përtej dhimbjes, drejt guximit: Rrëfime për traumën e dhunës seksuale në luftë”. (Biblioteka Kombëtare, ora 11:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës në të cilen do të shqyrtojë dhe miratojë rekomandimit për caktimin lartësisë së Shpenzimeve të Fushatës për zgjedhjet lokale 2021. (Selia e KQZ-së, ora 11:00)

- Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, bën homazhe te varri i veprimtares Nekibe Kelmendi, në 10 vjetorin e vdekjes. (Varri i Nekibe Kelmendi, ora 12:00)

- Komuna e Mitrovicës do të bejë përurimin e rrugës së asfaltuar në fshatin Kovaqicë të Shalës së Bajgores. (Fshati Kovaqicë, ora 14:00)