18 Qershor 2021

Qytetarët kundër përdorimit të qeseve plastike

Prishtinë, 27 prill - Më se 99 për qind e vizitorëve të panairit Dita e Turizmit në Kosovë 2010, që u organizua të enjten e kaluar, më 22 prill, në Prishtinë, kanë përkrahur iniciativën e studentëve të Institutit për Studime “Pjetër Budi”, të titulluar “Thuaj jo qeseve të plastikës”.

Iniciativa është ndërmarrë me rastin e Ditës së Tokës, si një kontribut modest për ruajtjen e ambientit në Kosovë. Me këtë iniciativë, “Pjetër Budi” kishte për synim vetëdijesimin e qytetarëve që t’i përdorin sa më pak ose të mos i përdorin fare qeset e plastikës, si dhe zëvendësimin e tyre me qese të letrës.

Bazuar në përkrahjen e qytetarëve për iniciativën, “Pjetër Budi” do të kërkojë nga Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor që të vendosë një taksë për qese të plastikës, ashtu siç funksionon në disa vende të Evropës.

Po ashtu, “Pjetër Budi” do të kërkojë nga ministria procedimin sa më të shpejtë në parlament të ligjit për krijimin e fondit për mbrojtjen e mjedisit, nëpërmjet të cilit parashihet aplikimi i një takse, duke bërë që në mënyrë graduale të sigurohen para për zëvendësimin e qeseve të plastikës me ato të letrës.

Loja “kapuças” për lojë tradiconale

Ndërsa, iniciativa tjetër për zgjedhjen e lojës tradicionale kombëtare, ka nxjerrë si lojën “kapuças” si më të votuarën. Nëpërmjet kësaj iniciative, “Pjetër Budi” deshi të kontribuojë sadopak që Kosova të ketë lojën e vet popullore tradicionale kombëtare.

Duke pasur parasysh që  lojërat popullore kanë rëndësi edukative dhe relaksuese, si dhe karakterizohen me shpirt garues dhe në anën tjetër duke pasur parasysh që Kosova ka një begati, larushi të madhe të lojërave popullore, “Pjetër Budi” propozimet e qytetarëve do t’ia dorëzojë Ministrisë së Kulturës së Kosovës. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Qershor 2021 - Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor, Beni Kizolli do të vizitojnë banesat kolektive ku janë përfunduar punimet për renovimin e kulmeve, si dhe ku kanë filluar punimet për lyerjen e korridoreve. (Përballë Qendrës Sportive, ora 10:00)

- Anulohet -  Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë mban tryeza e radhës bashkëbisedim me Ministren e Ekonomisë, Artanë Rizvanolli. (Zyrat e Odës Amerikane në Pejton, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Botërore të Refugjatëve, Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Svecla, shefi i misionit të UNHCR, Erol Arduc, Drejtuesi i sektorit të bashkëpunimit nga Zyra e BE-së, Luigi Brusa, dhe Koordinatorja e OKB-së për Zhvillim, znj. Ulrika Richardsondo të zbulojn pllaken e përurimit të një pjese të sapo renovuar të Qendrës së Azilit, në Vranidoll të komunës së Prishtinës. (Qendra e Mbajtjes në Fshatin Vranidoll, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me nënkryetaren Memnuna Ajdini do të vizitojnë rajonin e Zhupës, ku do të shohin nga afër projektet e realizuara në këtë rajon. (Rajoni i Zhupës, ora 10:30)

- Kolegji Universum organizon një ligjeratë publike me Alain Le Roy - diplomat francez i cili ka qenë Zv. Sekretar i përgjithshëm i OKB-së, udhëheqës i gjitha operacioneve globale paqeruajtëse të OKB-së në botë, Ambasador i Francës dhe shumë poste tjera të rëndësishme. (Hapësirat e kolegjit Universum në kampusin e Lipjanit, ora 11:00)

- Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis e planifikim hapësinor dhe Infrastrukturë shqyrton formimin e grupeve punuese për mbikëqyrjen e ligjeve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 13:00)

- Klubi i Basketbollit Sigal Prishtina mban në konferencë për shtyp rreth më të rejave të klubit. (Pallati i Rinisë dhe Sporteve, ora 14:00)

- Prointegra organizon takim publik ''Kosova në lëvizje - Kontributi i diasporës''. (Online nëpërmjet ZOOM, ora 14:00)