26 Shtator 2021

GAP prezanton ndikimin e miliona eurove te subvencioneve dhe granteve në bujqësi

Prishtinë, 14 korrik - Instituti GAP organizon tryezën e rrumbullakët,  ku do të prezantohet raporti ”Ndikimi i subvencioneve dhe granteve në prodhimin bujqësor”.

Duke qenë se bujqësia luan një rol të rëndësishëm në përmirësimin e bilancit tregtar, rritjen e punësimit dhe zhvillimin ekonomik të vendit, Instituti GAP ka analizuar ndikimin e politikave qeveritare në zhvillimin e këtij sektori, sikurse Plani për Bujqësi, Pylltari dhe Zhvillim Rural 2007-2013 dhe Programi Zhvillimor 2014-2020.

Qeveria e Kosovës deri më tani ka shpërndarë çdo vit rreth 48 milionë euro për grante dhe subvencione.

Por, cili ka qenë ndikimi i këtyre programeve mbështetëse në përmirësimin e strukturës dhe rritjes së prodhimtarisë bujqësore?

Në dy raporte të ndara, Instituti GAP ka analizuar pagesat direkte dhe nivelin e prodhimit të kulturave bujqësore.   

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Shtator 2021

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në edicionin e tretë "Race for the Cure" të organizuar nga shoqata e pacientëve të kancerit të gjirit Renesansa. (Ura e Arastës, ora 10:00)

- Federata e Pingpongut organizohen 2 xhirot e radhës në Superligën e Meshkujve dhe 2 xhiro në Superligen e femrave. (Shkolla 'Motrat Qiriazi' në Prizren, ora 10:00)

- Mbahet edicioni i trete i Race for the Cure Kosova 2021, në Prizren. (Sheshi i Lidhjes se Przrenit, ora 10:00)

 

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjofca, bën homazhe në Abri të Epërme, në 23-vjetorin e masakrës së kryer nga forcat serbe në këtë fshat. (Abri e Epërme, ora 14:30)