28 Tetor 2021

Finlanda jep 3 milionë euro për zhvillimin e pylltarisë

Prishtinë, 24 mars - E ngarkuara me punë në Ambasadën e Finlandës në Prishtinë  znj. Tanja Fernandez   me bashkëpunëtorët Martti Eirola e Kaisa Rouvinen  kanë qëndruar sot për vizitë në Ministrinë e Bujqësisië, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural ku janë pritur nga  Hysni Thaqi Sekretar i Përhershëm në MBPZHR dhe Xhevat Lushi , Këshilltar Politik në Ministrinë e Bujqësisë me bashkëpunëtorët.  Në këtë takim u fol rreth  Strategjisë për Zhvillimin e Pylltarisë në Kosovë (2010-2020).

 

Në fjalën hyrëse të Hysni Thaqi ndër të tjera u tha se  synim i kësaj strategjie është ngritja e kontributit të sektorit të pylltarisë në ekonominë kombëtare, përmes shfrytëzimit të qëndrueshëm të resurseve pyjore, duke e marrë parasysh rolin shumëfunksional të pyjeve, hartimi i Strategjisë për Zhvillimin e Pylltarisë në Kosovë 2010 – 2020 është bërë nga një grup punues ndërministor i cili është mbështetur dhe financuar nga SIDA dhe është zbatuar nga FAO.


Përfaqësuesit nga Finlanda kanë shprehur gatishmërinë dhe përkushtimin e tyre për ta ndihmuar  pylltarinë e Kosovës me 3 milionë euro dhe, si thanë ata, me donacionet e shteteve të tjera shuma e përgjithshmë për ta ndihmuar strategjinë zhvillimore për pylltarinë e Kosovës do të arrije deri në 16 milionë euro, aq sa mjaftojnë për t’i implementuar në tërësi projektet e hartuara rreth kësaj strategjie.


 Në këtë aspekt me rëndësi të veçantë  është Plani për Zhvillimin Rural dhe Bujqësor i Kosovës 2009 - 2013 dhe Strategjitë e BE-së së bashku me Planet e tyre të Veprimit për Zhvillimin e Sektorit Pyjor. Strategjia rekomandon krijimin e  Bordit Menaxhues në kuadër të Zyrës së Kryeministrit,  i cili do të ketë përgjegjësi për mbikëqyrjen e zbatimit të saj.


  Qeveria e Kosovës së bashku me donatorët, të cilët kanë shprehur interesim për të ndihmuar sektorin pyjor, do të sigurojnë  mjete për arritjen e objektivave të strategjisë për zhvillimin e qëndrueshëm të këtij sektori, zhvillim i cili është i nevojshëm për shoqërinë, mjedisin dhe shtetin e Kosovës, është thënë ndër të tjera në takim.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Tetor 2021

- Fillon administrimi i vaksinës kundër gripit sezonal. (Salla 1 Tetori nga ora 08:00 deri në ora 19:00)

- Kryeministri Albin Kurti, bashkë me Ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, mbajnë konferencë për media, në lidhje me operacionalizimin e masës 2.1-Subvencionimi i Kredive Investive - dhe masës 2.4 - Mbështetje e eksportit- të Pakos së Ringjalljes Ekonomike. (Ndërtesa e Qeverisë (Salla P38), ora 10:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë diskuton rreth çështjeve vijuese nga fushëveprimi i Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim Tërnava do ta pres një delegacioni të lartë nga Mbretëria e Arabisë Saudite, i kryesuar nga Shkëlqesia e Tij, Dr. Abdul-Latif bin Abdul-Aziz Al Shejkh, Ministër i Çështjeve Fetare në Mbretërinë e Arabisë Saudite. (Selia e Kryesisë së BIK-ut, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shpall rezultatet përfundimtare të raundit të parë të Zgjedhjeve për Kryetarë të Komunave. (Ndërtesa e KQZ-së, Kati 4, ora 10:00)

- Kolegji AAB organizon mbledhjen Komemorative me rastin e kalimit në amshim të Burbuqe Berisha. (Teatri AAB “Faruk Begolli” në Kolegjin AAB, ora 10:00)

- Komisioni Ad hoc për përzgjedhjen e kandidatëve për anëtar të Bordit të RTK-së shqyrton listën e kandidatëve të propozuar për anëtarë të Bordit të RTK-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguro Qendren e re e të Moshuarve në lagjen Ulpianë. (Rr. Imzot Nikë Prelaj, E30, Ulpianë mbrapa pompës Exfis, ora 11:00)

- Punëtorët e Ferronikelit protestojnë para Qeverisë së Kosovës. (Objekti i Qeverisë, ora 11:30)

- Mbahen homazhet për të ndjerën Burbuqe Berisha. (Përpara Teatrit Kombëtar, ora 12:00)

- Kryeministri Kurti dhe Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve Hekuran Murati vizitojnë Administratën Tatimore të Kosovës. (ATK, kati I, ora 13:30)

- Hapet edicioni i 12 i Festivalit të Filmit të Shkurtër "Ballkani Përtej Kufijve. (Kino Armata)

 

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, njëherësh kandidat për kryetar të Prizrenit nga Lëvizja Vetëvendosje!, prof. dr. Mytaher Haskuka, do të mbajë konferencë për media. (Zyret e Lëvizjes në Prizren, ora 16:00)