28 Nëntor 2021

Draft Marrëveshje Bahkëpunimi për bujqësinë

Budapest, 23 dhjetor - Me ftesë të Ministrit të Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural të Hungarisë Jozsef Graf, Ministri i MBPZHR Idriz Vehapi me bashkëpunëtoret ka vizituar Ministrinë e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural të Hungarisë.

Gjatë dy ditëve Ministri Vehapi, takimet e realizuara në Budapest i ka filluar me Ministrin Graf, takimi ky shumë i frytshëm dhe miqësor. Gjatë takimit është biseduar për mundësinë e përforcimit të bashkëpunimit në mes të dy ministrive të bujqësisë së dy vendeve, në fushën e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural.

Po ashtu Ministri Idriz Vehapi ka takuar edhe Andras Mahr, sekretar i shtetit në Ministrisë së Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural të Hungarisë, Miklos Margittai, Presidentin e Agjencisë së Pagesave për Zhvillim Rural dhe Bujqësorë, Laslzo Vajda, shefi i Departamentit për Integrime Evropiane dhe Bashkëpunim Ndërkombëtar si dhe ka realizuar takim me ambasadoren e Republikës së Kosovës në Hungari zonj. Shkëndije Sherifi. 

Në të gjitha këto takime është biseduar për identifikimin e fushave të bashkëpunimit ne fushën e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, për bartjen  e eksperiencës hungareze në mbështetje të modernizimit të bujqësisë e të përgatitjes së vendit për integrime evropiane, përgatitjen e strukturave menaxhuese të fondeve nga buxheti nacional dhe atyre të BE-së.

Në takimet që pati minitri  Vehapi me zyrtarë të lartë hungarezë,  përfaqësuesit e të dy ministrive u pajtuan që të hartohet një draft Marrëveshje Bahkëpunimi, përmes së cilës do të realizoheshin aktivitete të cilat do të thelloninin bashkëpunimin në mes dy vendeve, kurse nënshkrimi i marrëveshjes  të bëhet brenda afatit optimal
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Nëntor 2021

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule te varrezat e dëshmorëve në Kompleksin Memorial "Adem Jashari". (Prekaz, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt bën nderime tek shtatorja e Komandantit Legjendar Adem Jashari. (Skenderaj, ora 9:00)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizon ngritjen e flamurit kombëtar te Kompleksi memorial në Gradish. (Gradish, ora 9:00 - Kompleksi përkujtimor “Maja e Shkodranit”, ora 9:40 - Kulla e Heronjve në Opterushë, ora 10:20)

- Me rastin e Festave të Nëntorit, një grup i të rinjve dhe ish-pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës do të vendosin një Flamur me imazhet e udhëheqësve të luftës së UCK-së të cilët po mbahen në Hagë. (Rruga "Fehmi Lladrovci", tek rrethi afër hyrjes kryesore të QKUK-së, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt homazhe tek Kompleksi Memorali Adem Jashari. (Prekaz, ora 9:15)

- Me rastin e Festave të Nëntorit Komuna e Skenderajt organiyon maratonën Vrapimi i Nëntorit. (Kompleksi Memorial Adem Jashari në Prekaz, ora 9:30)

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të Shtatorja e Ismail Qemalit. (Prishtinë, ora 10:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të shtatorja e Zahir Pajazitit. (Prishtinë, ora 10:20)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës bën homazhe  te varrezat e Dëshmorëve. (Rahovec, ora 10:40)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizojnë programin festiv për nder të 28 Nëntorit. (Shkolla e muzikës “Vihuela” në Rahovec, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon homazhe te varrezat e dëshmorëve. (Kompleksi i varrezave të dëshmorëve në Gjilan, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të galerisë së qytetit. (Gjilan, ora 11:30)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj aktivitet pranë Teatrit Kombëtar. (Sheshi "Skënderbeu", ora 13:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të tregut dhe parkut në Zheger. (Fshati Zhegër, ora 13:00)

- Nën patronatin e kryetarit të komunës z. Smajl Latifi në bashkëpunim me shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së organizon turnir në futboll të vogël. (Palestra Sportive “Mizahir Isma”në Rahovec, ora 12:00)

- Komuna e Skenderajt organizon natën finalen e festivalit tradicional Rapsodia Shqiptare. (Qendra e Kulturës Hasan Prishtina, ora 16:00)

- Komuna e Gjilanit organizon koncert festiv nga ansambli i këngëve dhe valleve për nder të Ditës së Flamurit . (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 17:00)