18 Tetor 2021

BE-ja dënon Bullgarinë me 25 milionë euro

Sofje, 20 mars - Komisioni Evropian do ta dënojë Bullgarinë me rreth 25 milionë euro për shkak të shkeljeve lidhur me pagesën e drejtpërdrejt të bujqërve në vitin 2008.

Ministria e Bujqësisë konsideron se gjoba do të paguhet nga mjetet për subvencione për bujqësi, për sivjet, për çka janë paraparë rreth gjysmë miliard euro.

Ministri bullgar i Bujqësisë dhe Ushqimit, Mirosllav Najdenov, paralajmëroi se do të ankohet, për ta ulur lartësinë e gjobës.

Komisioni Evropian para një muaji gjobiti Bullgarinë me 20 milionë euro për shkak të pagesës së parregullt të subvencioneve për vitin 2007 dhe i bëri thirrje Sofjes të zbatojë politikë strikte fiskale dhe të vazhdojë me reformat e planifikuara strukturore.

Rritja ekonomike e Bullgarisë vitin e kaluar ra për 5,1 për qind, ndërsa Qeveria planifikon që ajo sivjet të rritet për 0,3 për qind.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Tetor 2021

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Shefi i Misionit për Vëzhgimin e Zgjedhjeve nga BE Lukas Mandl dhe Udhëheqësja e Delegacionit të Anëtarëve të Parlamentit Evropian Viola von Cramon-Taubadel mbajnë konferencë për shtyp lidhur me për zgjedhjet lokale në Kosovë. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim publikon raportin "Transparenca dhe llogaridhënia në universitetet publike në Kosovë - Mos - Informimi i Publikut 3". (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Komisioni Evropian do ta publikojë paketën vjetore të zgjerimit, përfshirë Raportet e Vendeve ku do te mbahet konferencë për shtyp nga Komisioneri për Fqinjësi dhe Zgjerimi, Oliver Varhelyi. (Transmetimi në faqen e Zyrës së BE-së në Facebook, ora 17:15)

- Teatri i Prishtinës Dodona shfaq “Bob Vatsoni bie nga kati i nëntë por nuk vdes plotësisht”. (Teatri Dodona, ora 17:30)

- Shefi i Zyrës së BE-së, Tomas Szunyog i dorëzon raportin e Komisionit Evropian Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti me ç'rast do të mbajnë edhe një konferencë te përbashkët për shtyp, ora 18:30)