28 Nëntor 2021

BE, 1.5 milion € për përmirësimin e shëndetit të kafshëve

Prishtinë, 25 shkurt - Fillimi zyrtar i projektit të financuar nga BE-ja për kontrollin ose zhdukjen e sëmundjeve të shtazëve u bë sot në Prishtinë. Synimi kryesor i projektit është për të vlerësuar dhe përmirësuar gjendjen shëndetësore të kafshëve në Kosovë në lidhje me tërbimin dhe ethet klasike të derrit. 

Kjo është pjesë e një programi më të gjerë të BE-së që do të realizohet në vendet e Ballkanit Perëndimor dhe BE-ja ka ndarë € 1.5 milion për të ofruar ndihmë teknike për Agjencinë Kosovare të Ushqimit dhe Veterinarisë në ekzekutimin e programeve të vëzhgimit të florës e faunës, kafshëve shtëpiake dhe zbatimin e kontrollit dhe zhdukjes së këtyre dy sëmundjeve.  


Edhe tërbimi edhe ethet klasike të derrit janë sëmundje të kafshëve që kalojnë kufijt kështu që bashkëpunimi rajonal është kyç për zhdukjen e suksesshme apo kontrollin e shpërthimit të tyre. Përveç ndihmës për të ulur rreziqet shëndetësore për njerëzit dhe kafshët, ky projekt po ashtu do të ngrisë kontrollin veterinar të tregtisë me kafshë të gjalla dhe produkteve të tyre në Kosovë. 


Në kontekstin rajonal, njëri prej synimeve kryesore të programit është ngritja e bashkëpunimit midis autoriteteve veterinare të vendeve fqinj, që do të ketë ndikim të konsiderueshëm në parandalimin e shpërthimit të sëmundjes që kalon kufijt me lehtësi. 


Ky projekt 24 mujor do të realizohet nga PAN Livestock Services (Angli) në partneritet me JVL-Consulting (Belgjikë), Veterinary Laboratories Agency (Agjencia e Laboratoreve të Veterinarisë-Angli), Friedrich Loeffler Institute (Gjermani) dhe Agjencia Kosovare e Ushqimit dhe Veterinarisë. Puna në terren për mbledhjen e mostrave do të realizohet duke e shfrytëzuar rrjetin e veterinarëve privatë dhe shoqatave të gjuetarëve, ndërsa përpunimi i mostrave dhe testet e analizave do të kryhen nga Laboratori Kosovar i Veterinarisë me ndihmën e ekspertëve të ofruar në suaza të këtij projekti.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Nëntor 2021

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule te varrezat e dëshmorëve në Kompleksin Memorial "Adem Jashari". (Prekaz, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt bën nderime tek shtatorja e Komandantit Legjendar Adem Jashari. (Skenderaj, ora 9:00)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizon ngritjen e flamurit kombëtar te Kompleksi memorial në Gradish. (Gradish, ora 9:00 - Kompleksi përkujtimor “Maja e Shkodranit”, ora 9:40 - Kulla e Heronjve në Opterushë, ora 10:20)

- Me rastin e Festave të Nëntorit, një grup i të rinjve dhe ish-pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës do të vendosin një Flamur me imazhet e udhëheqësve të luftës së UCK-së të cilët po mbahen në Hagë. (Rruga "Fehmi Lladrovci", tek rrethi afër hyrjes kryesore të QKUK-së, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt homazhe tek Kompleksi Memorali Adem Jashari. (Prekaz, ora 9:15)

- Me rastin e Festave të Nëntorit Komuna e Skenderajt organiyon maratonën Vrapimi i Nëntorit. (Kompleksi Memorial Adem Jashari në Prekaz, ora 9:30)

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të Shtatorja e Ismail Qemalit. (Prishtinë, ora 10:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të shtatorja e Zahir Pajazitit. (Prishtinë, ora 10:20)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës bën homazhe  te varrezat e Dëshmorëve. (Rahovec, ora 10:40)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizojnë programin festiv për nder të 28 Nëntorit. (Shkolla e muzikës “Vihuela” në Rahovec, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon homazhe te varrezat e dëshmorëve. (Kompleksi i varrezave të dëshmorëve në Gjilan, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të galerisë së qytetit. (Gjilan, ora 11:30)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj aktivitet pranë Teatrit Kombëtar. (Sheshi "Skënderbeu", ora 13:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të tregut dhe parkut në Zheger. (Fshati Zhegër, ora 13:00)

- Nën patronatin e kryetarit të komunës z. Smajl Latifi në bashkëpunim me shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së organizon turnir në futboll të vogël. (Palestra Sportive “Mizahir Isma”në Rahovec, ora 12:00)

- Komuna e Skenderajt organizon natën finalen e festivalit tradicional Rapsodia Shqiptare. (Qendra e Kulturës Hasan Prishtina, ora 16:00)

- Komuna e Gjilanit organizon koncert festiv nga ansambli i këngëve dhe valleve për nder të Ditës së Flamurit . (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 17:00)