13 Maj 2021

51 pjestarë te FSK-së mbjellin 51 fidane në oborrin e Shkollës Fillore në Obiliq

Obiliq, 22 prill - Organizata Jo Qeveritare 'Projekti 5 Cent' organizon ngjarjen për "Ditën e Tokës", ku do të bëhet mbjellja e 51 fidaneve me rastin e shënimit të kësaj dite.

Kjo ngjarje do të organizohet sot në oborrin e Shkollës Fillore të Mesme dhe të Ulët “Ibrahim Rugova”, në Obiliq.

 Mbjellja e fidaneve do të bëhet nga 51 pjestarët e FSK-së.

Në këtë ngjarje, pjesëmarrës do të jenë Presidentja e vendit, znj. Vjosa Osmani, Komandanti i FSK-së  Rrahman Rama dhe Kryetari i Komunës se Obiliqit, Xhafer Gashi.

Ky projekt është mbështetur nga Forca e Sigurisë së Kosovës dhe Komuna e Obiliqit dhe implementohet nga OJQ Projekti 5 Cent - Jusuf Islami.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 Maj 2021

- Me rastin e shënimit të 40 vjetorit të rënies së heronjve, Nebih e Tahir Meha, Komuna e Skenderajt organizon ceremoninë e zbulumit të busteve të heronjve: Emin Latit, Nebih, Tahir e Beqir Meha. (Oborri i Kullës "Tahir Meha' në Prekaz, ora 15:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, dr. Vjosa Osmani - Sadriu pret Presidentin e Sllovenisë, Borut Pahor. (Kabineti i Presidentes, ora 16:00 - Mediat e interesuara për përcjelljen e takimit dhe të konferencës duhet të jenë të pranishme në Presidencë në orën 15:20)