03 Shkurt 2023

Vazhdojnë zjarret në Rusi, 50 të vdekur

Moskë , 5 gusht - Ministria ruse e Situatave të Jashtëzakonshme njofton se numri i të vdekurve si pasojë e zjarreve të rëna në Rusi arriti në 50.

"Pesëdhjetë persona kanë vdekur deri tani", bën të ditur Ministria e Situatave të Jashtëzakonshme me anë të një komunikate ku konfirmon dhe se sipas parashikimeve temperaturat e larta do të vazhdojnë.
   
''Një trup i djegur u gjet në Njizhnji Novgorod, 500 kilometra në lindje të Moskës dhe një tjetër në Voronej, 500 kilometra në juglindje të kryeqytetit'', shtoi ministria.

Lufta me zjarrin dhe aksionet e shpëtimit vazhdojnë ende, ku mijëra trupa ushtarake janë angazhuar.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)

- Parlamenti i Studentëve të Universitetit të Prishtinës organizon marsh kundër Asociacionit, dhe në shënim të 53-vjetorit të themelimit të UP-së. (Biblioteka Kombëtare, ora 16:00)