24 Shtator 2021

Vajzat e Gjimnazit Natyror “Xhavit Ahmeti” kampione të Kosovës në basketboll

Gjilan, 20 mars - Në Komunën e Gjilanit janë mbajtur sot garat e nxënëseve të shkollave të mesme të Republikës së Kosovës, me një pjesëmarrje nga të gjitha Komunat e Kosovës dhe dhe kampion të Kosovës janë shpallur vajzat e Gjimnazit Natyror “Xhavit Ahmeti” nga Gjilani.

Në hapje të garës të pranishmit i ka përshëndetur nënkryetari i Komunës së Gjilanit, Arbër Ismajli, i cili ka uruar të gjithë sportistët, mësimdhënësit e edukatës fizike dhe shkollat pjesëmarrëse duke theksuar se sporti po dëshmohet vazhdimisht se është përfaqësuesi më i mirë i vendit në rajon dhe në botë.

“Sot jemi të nderuar që pikërisht në Gjilan organizohen garat e basketbollit të femrave. Është shumë i rëndësishëm përkushtimi për sportin dhe veçanërisht mbështetjen e femrave-nxënëseve që ato këtë rrugëtim të mos e ndalin në asnjë moment. Të rinjtë janë fuqia e vendit dhe kjo shihet nga përgatitja shumë e madhe që sot tregohet në palestrën e sporteve”, ka thënë nënkryetari, Ismajli në fjalën e tij.

Garat janë organizuar nga Shoqata e Pedagogëve të Sportit në kuadër të Sportit Shkollor dhe kanë marrë pjesë ekipet e shkollave nga qytete të ndryshme të Kosovës, të cilat kanë fituar në garat në rajonet e tyre.

Fillimisht nxënëset e Gjilanit ishin fituese ndaj rajonit të Ferizajt, më pas edhe ato nga Rajoni i Pejës, gjegjësisht ekipin nga shkolla e Istogut dhe në finale vajzat gjilanase mundën ekipin nga Gjakova me rezultat 40:14.

Rezultatet:

Gjimnazi “Kuvendi i Arbërit” Ferizaj – Gjimnazi Natyror “Xhavit Ahmeti” Gjilan  9:21

Shkolla e Mesme e Lartë “Haxhi Zeka” Istog – Gjimnazi Natyror “Xhavit Ahmeti” Gjilan 16:30

Shkolla e Mesme e Lartë “Hajdar Dushi” Gjakovë – Gjimnazi Natyror “Xhavit Ahmeti” Gjilan 14:40

Ekipi i vajzave që është udhëhequr nga kryetrajneri Selami Haziri kishte këtë përbërje:

Anesa Korça

Anilë Selamani

Ëmbla Rashiti

Zyhrije Pireva

Olta Zymberi

Viola Syla

Valma Hoxha

Malona Leka.

Medaljet ekipit fitues ua ndau Afrim Selimi, kryetar i Sportit Shkollor në Gjilan, kurse kupën ua ndau basketbollisti i mirënjohur kosovar Fikret Shatri.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Shtator 2021

- Komisioni për Integrim Evropian shqyrton Programin Kombëtar për zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim- Asociimit 2021-2025, i ftuar Besnik Bislimi, zëvendëskryeministër i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 9:00)    

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione rishqyrton planin e punës për sesionin vjeshtor 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj viziton KF “Liria”  dhe me pas KF “Prizreni” . (Stadiumi i Prizrenit, ora 10:30)

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili do të mbaj sot konferencë për media. (Te Deponia Ilegale e mbeturinave, afër Tauk Bahçes, ora 14:00 - mediat i presim në udhëkryqin e Tauk Bahçes, te rruga e Bledit, nga ora 13:40)

- Kandidati për kryetar të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati, sot mban takim elektorale me strukturat e rinisë së degës së Nismës në Malishevë. (Stadiumi “Liman Gegaj” në Malishevë, ora 14:00)

 - Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj bashkë me Kryetarin e PDK-së, Memli Krasniqi viziton Bashkësinë Islame në Prizren. (Prizren, ora 14:15)

 - Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj shpalos programit për arsim. (Qendra Europa, në Plato, ora 16:00)

- Banka Qendrore e Kosovës mbanë konferencë për shtyp. (Objekti i BQK-së, ora 16:00)

- Mbahet dita e dytë e Kongresit të Parë Klinik i Kolegjit te Kirurgëve të Kosovës organizuar në bashkëpunim me Odën e Mjekëve të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 17:00)