05 Dhjetor 2022

Ushtria ruse vazhdon të tërhiqet nga Kievi dhe Chernihiv

Kiev, 30 mars - Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës njoftoi se ushtria ruse vazhdon të tërhiqet nga rajonet e Kievit dhe Chernihiv.

Në një deklaratë nga llogaria në Facebook, Shtabi i Përgjithshëm vlerësoi situatën e fundit në ditën e 34-tët të luftës Rusi-Ukrainë.

"Ushtria ruse nuk ka mundur të përmbushë detyrën për rrethimin e Kievit", theksohet në deklaratën në të cilën bëhet e ditur se ushtria ruse e cila vazhdon tërheqjen nga Kievi dhe Chernihiv, me shumë mundësi do të intensifikojë njësitë e saj në drejtim të lindjes së vendit.

Më tej në deklaratë thuhet se ushtria ruse vazhdon sulmet e saj në drejtim të Donetskut, se ndaj vendbanimeve Kreminna dhe Mariupol ka kryer sulme ajrore dhe raketore dhe se ka hapur zjarr atrilerik ndaj njësive të Forcave të Armatosura të Ukrainës në afërsi të vendbanimeve Stepnogorsk, Orikhiv dhe Gulyaypole.

Gjithashtu ushtria ruse krahas rajoneve Azov dhe Detit të Zi, është përpjekur të mbajë nën kontroll edhe vendbanimet Volinsk, Polinsk, Siversk, Tavriçeskoye dhe Slavyansk dhe se është fokusuar të mbajë kontrollin e vendbanimeve Popasna, Rubijne në rajonin Luhansk dhe të marrë nën kontroll edhe qytetin Mariupol.

Ndërkaq Departamenti i Mbrojtjes i SHBA-së paralajmëroi se ndërsa “një numër i vogël” i forcave ruse janë larguar nga Kievi “në ditët e fundit apo më shumë”, Rusia ende mund të shkaktojë “brutalitet masiv” në vend, duke përfshirë kryeqytetin.

Sekretari i shtypit i Pentagonit, John Kirby, tha sot se numri i forcave ruse që largohen nga kryeqyteti ukrainas “nuk janë afër shumicës së asaj që ata kanë grumbulluar kundër Kievit” dhe se Rusia ka vazhduar sulmet ajrore kundër qytetit “madje edhe sot”.

“Ne besojmë se ky është një ripozicionim, jo një tërheqje e vërtetë dhe se ne të gjithë duhet të jemi të përgatitur të shikojmë për një ofensivë të madhe kundër zonave të tjera të Ukrainës. Kjo nuk do të thotë se kërcënimi ndaj Kievit ka marrë fund”, tha ai në një konferencë për media.

Kirby tha se forcat e ripozicionimit po lëvizin “më shumë drejt veriut”, por se është “shumë herët për të thënë” se ku është destinacioni i tyre përfundimtar.

“Ne vlerësojmë se ka të ngjarë më shumë një ripozicionim që do të përdoret diku tjetër në Ukrainë. Ku saktësisht, nuk e dimë”, tha ai.

“Askush nuk duhet të mashtrojë veten me pretendimin e fundit të Kremlinit se ai papritmas thjesht do të reduktojë sulmet ushtarake pranë Kievit ose ndonjë raport që do të tërheqë të gjitha forcat e tij”, shtoi ai.

Edhe Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar ka thënë se zvogëlimi i sulmeve ruse dhe përqëndrimi i Rusisë në një ofensivë në rajonin Donestk dhe Luhansk është një “marrëveshje heshtur” se Moska po përpiqet të mbajë më shumë se një aks përparimi".

Bëhet me dije për mediat e huaja se njësitë që kanë pësuar humbje të mëdha janë detyruar të kthehen në Rusi dhe Bjellorusi për të rifurnizuar dhe riorganizuar.

Kjo gjë që ka vënë presion mbi “logjistikën tashmë të tendosur të Rusisë”, thuhet ndër  të tjera në deklaratë.

Ministria e Mbrojtjes shton gjithashtu se forcat ruse ka të ngjarë të kompensojnë aftësinë e reduktuar të manovrimit tokësor përmes sulmeve masive të artilerisë dhe raketave.


Kalendari

Ngjarjet e datës 5 dhjetor 2022 - Kryetari i Kryeqytetit, Përparim Rama, do të nënshkruajë marrëveshjen me partneritet publiko privat për ndërtimin e tri shkollave të reja dhe ofrimin e shërbimeve të mirëmbajtjes dhe operimit në Komunën e Prishtinës. (Ndërtesa e Vjetër e Komunës së Prishtinës, ora 9:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi, Grupi për Studime Juridike dhe Politike, Lëvizja Fol, Iniciativa për Progres, Çohu dhe Colombus organizojnë tryezë të rrumbullakët, ku do të diskutohet lidhur me “Reforma në Drejtësi”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022 interviston Njazi Thaçin, Luigj Imerin, Perparim Kabashin, Nagip Krasniqin, Faruk Hajrizin, Rrezarta Pllanën, Hysen Fazliun, Musa Misinin, Skender Hazirin, Ali Hamitin, Izet Rushitin dhe Krenar Bujupin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Kabineti i Presidentes,ora 12:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në bashkëpunim me UNICEF-it dhe UN Volunteers shënojnë Ditën Ndërkombëtare të Vullnetarizmit. (Kino Armata, sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, ku do të prezantohet raporti me titull “Parashkrimi i Korrupsionit”, i cili është rezultat i monitorimit sistematik që IKD i bënë sistemit Gjyqësor dhe atij Prokurorial të Republikës së Kosovës. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Këshilli Rinor Kosovar në bashkëpunim me Kuvendin e të Rinjëve të Ferizajt dhe Komunën e Ferizajt do të mbajë panelin e diskutimit dhe aktivitetin ‘Dita e Vullnetarizmit’ me qëllim të promovimit dhe diskutimit rreth punës vullnetare, nevojave të vullnetarëve dhe aktiviteti i tyre në këtë komunë. (Salla e Kuvendit Komunal në Ferizaj, ora 14:00)

- Lëvizja FOL në kuadër të  “Javës Kundër Korrupsion 2022” mban konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e raportit "Masat disiplinore kundër nëpunësit civil për korrupsion dhe shkelje etike". (Hotel Sirius, ora 15:15)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Zyra e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, ora 15:45)