06 Dhjetor 2022

Ushtria ruse kryen krime të rënda në Ukrainë

Kiev, 4 prill - Trupat ruse të akuzuara për masakrimin, torturimin dhe përdhunimin e qindra civilëve në periferi të kryeqytetit Kiev mund të kenë kryer mizori edhe më të këqija në fshatra dhe qytete më larg nga kryeqyteti, ka paralajmëruar një këshilltar i presidentit Volodymyr Zelensky.

Të paktën 410 kalimtarë të pafajshëm u masakruan në qytetet Bucha dhe Irpin në perëndim të Kievit, ka thënë Ukraina, me trupat që u zbuluan në rrugë, në koshat e  mbeturinave dhe në bodrume. Po ashtu autoritetet ukrainase kanë zbuluar dhe varre masive, pasi rusët u tërhoqën nga qyteti duke lënë pas dëshmitë e krimeve makabër.

Gazetarët me bazë në Kiev që kanë vizituar rajonin që kur forcat ruse u tërhoqën thonë se janë zbuluar 'prova të qarta' të krimeve të luftës, duke përfshirë civilë të qëlluar me duar të lidhura pas shpine dhe trupa të tjerë që mbajnë shenja torture dhe përdhunimi.

Pamjet e publikuara nga ushtria ukrainase treguan atë që dukej të ishte një 'dhomë torture' në bodrumin e një ndërtese të përdorur si kazermë nga trupat ruse. Trupat e civilëve ishin rreshtuar pas murit, të gjunjëzuar, të vrarë me armë zjarri. Të paktën një prej tyre ishte qëlluar në gju përpara se të vritej, tha ushtria.

Dmytro Kuleba, ministri i Jashtëm i Ukrainës, tha se trupat ruse kishin nxitur një "masakër të qëllimshme" ndërsa shtojnë se ata janë "më keq se ISIS". Të mbijetuarit civilë thanë se disa trupa të mbetur në rrugë ishin goditur nga tanket ruse e poashtu isnin  shtypur duke u kaluar tanku mbi trupa. Të tjerë raportuan se kishin parë ushtarë të qëllonin civilë të moshuar para syve të të afërmve të tyre.

Por Tymofiy Mylovanov, një këshilltar i Presidentit Zelensky dhe ish-ministrit të financave të Ukrainës, tha se mizori edhe më të këqija mund të jenë kryer në lindje të Kievit në periferi të Brovary dhe në fshatrat përgjatë autostradës për në Chernihiv - një qytet afër kufirit rus .

Mylovanov tha se rrëfimet e hershme të dëshmitarëve okularë dhe provat anekdotike sugjerojnë se fëmijët mund të jenë djegur të gjallë, gra të reja janë përdhunuar në masë dhe më pas janë ekzekutuar.

Njerëzit janë detyruar të hanë kafshët e tyre pasi janë vrarë qëllimisht nga uria nga trupat ruse. Të tjerë mund të jenë qëlluar për vdekje teksa mbollën të mbjella në fusha ose u vranë në kopshtet e tyre, tha ai.

Kuleba shtoi se situata në qytetin e rrethuar të Mariupolit ka të ngjarë të jetë më keq se Bucha dhe bëri thirrje për më shumë armë për të shtyrë ushtrinë ruse nga lindja e Ukrainës.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 dhjetor 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Agjencia e Statistikave të Kosovës mban nesër takim konsultativ me Kryetar dhe përfaqësues të Komunave në Kosovë. (Hotel International Prishtina në Veternik, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 9:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizojnë tryezën e rrumbullakët për reformën në Administratën Publike. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Anti Dopingun. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Elvana Shala, ambasadore e vullnetit të mirë në Komisionin ndërkombëtar për të drejtat e njeriut ku do të diskutohet organizimi i kongresit botëror për personat me aftësi të kufizuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjin për zhvillimin rajonal të balancuar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)   

- Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim mban konferencën për media në lansimin e fushatës “E Drejta për Ajër të Pastër - vrasësi i padukshëm NO2 -”. (Restorant “Rings” tek Sheshi ‘Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale organizon tryezën e rrumbullakët lidhur me punën, të arriturat dhe sfidat e Qendrave për Punë Sociale’’. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguron veprën e artit në hapësira publike “Never Say Never” të artistit të mirënjohur bashkëkohor Alban Muja, e që po realizohet me mbështetje të Komunës së Prishtinës dhe MB Office. (Parku “Adem Demaçi”, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë lidhur me dialogun dhe planin franko-gjerman. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

 - Organizata jofitimprurëse Code organizon takimin lançues “Ora e Kodit” e cila është hyrje 1 orëshe në shkenca kompjuterike e krijuar për të shpjeguar “kodimin”. (Shkolla “Xhemail Mustafa” në Prishtinë, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, mbi publikimin e Raporteve: ‘‘Transparenca e Qeverisë’’ dhe ‘‘Transparenca në Ndërmarrjet Publike’’. (Hotel Sirius, ora 13:00)
 
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Vlerësimin e ndikimit në mjedis, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)