27 Nëntor 2022

Ushtria ruse humb 18.300 ushtarë, 147 avionë dhe 647 tanke

Moskë, 4 prill - Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës ka bërë të ditur se ushtria ruse, e cila i shpalli luftë Ukrainës, deri më tani ka humbur 18.300 ushtarë, 147 avionë, 134 helikopterë dhe 647 tanke.

Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës njoftoi për humbjet e ushtrisë ruse midis 24 shkurtit dhe 4 prillit. Sipas Forcave të Armatosura të Ukrainës, në 24 orët e fundit janë vrarë 40 ushtarë rusë.

Sipas njoftimit, u vranë 18.300 ushtarë të ushtrisë ruse që sulmuan Ukrainën dhe u shkatërruan 147 avionë, 134 helikopterë, 647 tanke, 1.844 automjete të blinduara, 330 topa, 107 sisteme raketash dhe 54 sisteme të mbrojtjes ajrore që u përkisnin rusëve.

Forcat ruse gjithashtu humbën 1.273 automjete, 7 anije dhe skafe të lehta, 76 automjete me karburant dhe 92 dronë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 nëntor 2022

- Në shënim të 110-vjetorit të Pavarësisë Shqipërisë do të mbahet mbledhje e përbashkët e Kuvendit të Republikës së Kosovës dhe Kuvendit të Republikës së Shqipërisë. (Kuvendi i Shqipërisë në Tiranë, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës së Forcës, Ministria e Mbrojtjes dhe Forca e Sigurisë së Kosovës organizojnë “Ditën e Hapur’’ në të cilën do të marrin pjesë edhe udhëheqësit më të lartë shtetërorë, si dhe përfaqësuesit ushtarakë e diplomatikë të vendeve partnere. (Kazerma “Adem Jashari”, ora 12:00)