24 Shtator 2021

Ukraina mbyll 9 kanale televizive të financuara nga Rusia

Kiev, 3 shkurt - Ukraina mori vendim për pezullimin e 9 kanaleve televizive në vend me arsyetimin se financohen nga ana e Rusisë.

Presidenca e Ukrainës bëri të ditur se Komiteti i Sigurisë Kombëtare dhe i Mbrojtjes kanë vendosur për sanksionimin e deputetit të Parlamentit të Ukrainës, Taras Kozak dhe kanaleve të tij televizive.

Sipas sanksioneve 9 kanalet televizive të Taras Kozak nuk do të jenë aktive për 5 vite.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky përmes Twitter-it në lidhje me rastin në fjalë tha se ai e mbështet lirinë e shtypit ndërsa nuk e mbështet shtypin i cili bën propagandë me financimin e një shteti që sulmon Ukrainën.

Zëdhënësja e presidentit, Iuliia Mendel deklaroi se "Është konfirmuar se kanalet janë të financuara nga Rusia dhe se janë përdorur në luftën kundër Ukrainës"

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Shtator 2021 - Komisioni për Integrim Evropian shqyrton Programin Kombëtar për zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim- Asociimit 2021-2025, i ftuar Besnik Bislimi, zëvendëskryeministër i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 9:00)    

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione rishqyrton planin e punës për sesionin vjeshtor 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj viziton KF “Liria”  dhe me pas KF “Prizreni” . (Stadiumi i Prizrenit, ora 10:30)

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili do të mbaj sot konferencë për media. (Te Deponia Ilegale e mbeturinave, afër Tauk Bahçes, ora 14:00 - mediat i presim në udhëkryqin e Tauk Bahçes, te rruga e Bledit, nga ora 13:40)

- Kandidati për kryetar të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati, sot mban takim elektorale me strukturat e rinisë së degës së Nismës në Malishevë. (Stadiumi “Liman Gegaj” në Malishevë, ora 14:00)

 - Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj bashkë me Kryetarin e PDK-së, Memli Krasniqi viziton Bashkësinë Islame në Prizren. (Prizren, ora 14:15)

 - Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj shpalos programit për arsim. (Qendra Europa, në Plato, ora 16:00)

- Mbahet dita e dytë e Kongresit të Parë Klinik i Kolegjit te Kirurgëve të Kosovës organizuar në bashkëpunim me Odën e Mjekëve të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 17:00)