26 Shtator 2022

Turqia kërkon dëmshpërblim për viktimat e sulmit izraelit

Gjenevë, 2 qershor - Turqia i dërgoi kërkesë Izraelit të paguaj dëmshpërblim për familjet e të vrarëve dhe plagosurve gjatë sulmit të ushtarëve izraelitë në anijet që transportonin aktivistë dhe ndihmë humanitare për Rripin e Gazës, transmetojnë agjencitë.

Së paku nëntë persona humbën jetën e tyre gjatë sulmit, ndërsa rreth 50 janë lënduar gjatë operacionit të forcave izraelite të hënën në mëngjes.

"Aksioni izraelit ishte i paarsyeshëm dhe kjo është shkelje e rëndë e ligjeve ndërkombëtare", tha në Gjenevë, Ahmet Uzumcu, përfaqësuesi turk i cili ishte pjesë e seancës së jashtëzakonshme të Këshillit për të drejtat e njeriut të KB-ve.

"Familjeve të të vdekurve dhe të plagosurve doemo duhet t'u paguhet dëmshpërblim", shtoi ai. Supozohet se shumica e të vdekurve dhe të lënduarve janë shtetas turq. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 shtator 2022 - Nën përkujdesjen e Kryetarit të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati do të mbahet mbledhje përkujtimore në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit”. (Salla e mbledhjeve të KK të Malishevës, ora 10:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës në kuadër të Javës Evropiane të Sportit 2022, organizon konferencën “Forumi për Sportin”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Agjencia për Informim dhe Privatësi, me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, mban konferencë me Kryetarë të Komunave. (Hotel Emerald, ora 10:15)

- Këshilli i Prindërve i shkollës “Faik Konica” në Prishtinë do ta organizoj një protestë për të shprehur pakënaqësinë e prindërve dhe nxënësve ndaj mos fillimit të procesit mësimor. (Oborri i shkollës, ora 12:00)

- Në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit” behë homazhe te varrezat e martirëve në Plloqicë. (Fshati Plloqicë, ora 12:00)

- Në Qendrën Mediale në Çagllavicë zhvillohet debati me temën “Jo do të thotë jo - dhuna seksuale dhe ngacmimi i grave”. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 12:00)

- Mahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Repulikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Në prag të ndeshjes Kosova - Qipro mbahet konferenca për media e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:00)

- Zhvillohet stërvitja zyrtare e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:30)

- Mbahet konferenca për media e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 18:30)

- Zhvillohet sStërvitja zyrtare e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 19:00)