24 Shtator 2021

Tërmete të njëpasnjëshme në Kroaci, lëkundjet ndihen në disa shtete

Zagreb, 21 prill - Tërmete të njëpasnjëshme janë regjistruar mbrëmjen e kaluar në Kroaci. Sipas EMSC, lëkundja e parë u regjistrua në Zagreb, ku rreth orëve të para pas mesnate, qyteti u godit nga një tërmet me magnitutë 3 ballë. Sipas Shërbimit Sizmologjike kroat, tërmeti ndodhi në afërsi të Markushevac.

Fatmirësisht nuk ka raportime për dëme materiale apo të lënduar. Por sakaq, një orë më vonë, një termët tjetër, me magniutë 2.6 të shkallës rihter ka goditur Dalmacinë, ndërsa epiqendra e këtij tërmeti ishte në Bosnjë dhe Hercegovinë, më saktësisht 11 kilometra nga Glamoq.

Sipas faqes së internetit të EMSC, pjesë nga Sllovenia, Zagrebi në Dalmaci u lëkundën brenda pak orësh, shkruajnë mediat boshnjake.

Nuk vonoi shumë dhe pas lëkundjeve të para, u ndjenë ende të tjera në Dalmaci, ku këtë herë ishte 3.2 ballë i shkalles rihter. Qytetarët në komentet që kanë lënë në faqen online të EMSC shkruajnë: “Kishte një tronditje. Pati një tronditje të fortë dhe të gjatë”.

Më i fundit në një seri tërmetesh që goditi Kroacinë ndërmjet të martës dhe të mërkurës në mbrëmje u regjistruan përsëri afër Sisak dhe epiqendra e tërmetit me fuqi 2.4 të shkallës Rihter u regjistrua 29 kilometra në perëndim të këtij qyteti.

Sipas raportit të EMSC, përveç rrethinës së Zagrebit, Sisakut, Glinës dhe qyteteve të tjera, ky tërmet u ndie edhe nga banorët e Velika Kladusha dhe qytetarë të tjerë që jetojnë në zonat kufitare. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 Shtator 2021

- Federata e Pingpongut organizon 3 xhirot e radhës në ligën e juniorëve dhe 1 xhiro në ligen e junioreve ku do te mbahet ndeshja ndërmjet ‘Ahmet Hoxha MK’ vs ‘Lidhja e Prizrenit’. (SHMU Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës dhe njëherësh kandidati për kryetar të Komunës nga Lëvizja Vetëvendosje! në Prizren, Mytaher Haskuka, do të vizitojë fshatin Nashec. (Oborri i shkollës së fshatit Nashec, ora 18:00)