26 Shtator 2022

Tadiç: Kosova, mollë sherri mes Serbisë dhe Malit të Zi

Beograd, 9 korrik - Kryetari i Serbisë, Boris Tadiç gjatë vizitës në Mal të Zi ka deklaruar se Serbia „nuk ka mirëkuptim për vendimin malazias që të njohë Kosovën dhe kjo ka edhe pasoja praktike, kufizimin”.

Tadiç është me homologun malazias, Filip Vujanovic dhe kryeministrin Milo Djukanovic.

Gjatë konferencës për gazetarë Tadic ka bërë të ditur se Kosova, respektivisht njohja e saj nga Mali i Zi, konsiderohet mollë sherri në marrëdhëniet Serbi - Mali i Zi.

Tadic ka shtuar se me zyrtarët malazias ka biseduar edhe mbi çështjen e kufirit në rajon.

Në këtë ndërlidhje, ai ka thënë se mbetet e hapur çështja e kufirit të Serbisë me shtete fqinje, Kroacinë, Bosnjë e Hercegovinën, Malin e Zi dhe Maqedoninë.

Kosovën natyrisht se nuk e ka përmendur, ngase ka lënë të nënkuptohet se Kosova nuk ekziston jashtë territorit të Serbisë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 shtator 2022 - Nën përkujdesjen e Kryetarit të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati do të mbahet mbledhje përkujtimore në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit”. (Salla e mbledhjeve të KK të Malishevës, ora 10:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës në kuadër të Javës Evropiane të Sportit 2022, organizon konferencën “Forumi për Sportin”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Agjencia për Informim dhe Privatësi, me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, mban konferencë me Kryetarë të Komunave. (Hotel Emerald, ora 10:15)

- Këshilli i Prindërve i shkollës “Faik Konica” në Prishtinë do ta organizoj një protestë për të shprehur pakënaqësinë e prindërve dhe nxënësve ndaj mos fillimit të procesit mësimor. (Oborri i shkollës, ora 12:00)

- Në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit” behë homazhe te varrezat e martirëve në Plloqicë. (Fshati Plloqicë, ora 12:00)

- Në Qendrën Mediale në Çagllavicë zhvillohet debati me temën “Jo do të thotë jo - dhuna seksuale dhe ngacmimi i grave”. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 12:00)

- Mahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Repulikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Në prag të ndeshjes Kosova - Qipro mbahet konferenca për media e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:00)

- Zhvillohet stërvitja zyrtare e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:30)

- Mbahet konferenca për media e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 18:30)

- Zhvillohet sStërvitja zyrtare e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 19:00)