17 Shtator 2021

Shpërtheb vullkani në Indonezi, paralajmërohen banorët

Jakarta, 9 shkurt - Një shpërthim ka ndodhur në Vullkanin Sinabung në ishullin Sumatra të Indonezisë.

Kreu i Qendrës së Vëzhgimit të Vullkaneve në Sinabung, Armen Putra, tha se shpërthimi i vullkanit në provincën Sumatra Veriore zgjati 340 sekonda, kurse hiri dhe tymi vullkanik janë ngritur në lartësi prej 2.500 metrash.

Autoritetet kanë ndezur alarmin portokalli, duke i paralajmëruar banorët të qëndrojnë të paktën 3 kilometra larg vullkanit.

Vullkani Sinabung u riaktivizua në vitin 2010 pas 400 viteve. 23 persona humbën jetën në shpërthimet që ndodhën në vitet 2014 dhe 2016.

Në Indonezi ekzistojnë katër nivele alarmesh për paralajmërim gjatë aktiviteteve vullkanike: i gjelbër, i verdhë, portokalli dhe i kuq.

Kalendari

Ngjarjet e datës 17 Shtator 2021 - Kuvendi i Komunës së Prizrenit do të mbajë mbledhjen e jashtëzakonshme lidhur me përgatitjet për fillimin e vitit të ri shkollor. (Salla për mbledhjet e Kuvendit të Komunës, në Shtëpinë e Bardhë, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me përfaqësues nga Iniciativa e Pavarur e të Verbërve të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani pret në takim të dërguarin e Bashkimit Evropian për dialogun, Miroslav Lajčák. (Kabineti i Presidentes, ora 10:10 - vetëm pamje në fillim të takimit)

- Komuna e Deçanit organizon promovimin e librit  “Krimet serbe në Kosovë” nga autori  Prof. Adem Lushaj. (Salla e Asamblesë Komunale në Deçan, ora 10:00)

- Nen përcjelljen e Forces së Sigurisë se Kosovës mbahet ceremonine e rivarrimit te dëshmorit Mehmetali Behluli. (Kompleksi i Varrezave te Dëshmoreve në Gjilan, ora 11:00)

- Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës proteston para ministrisë së Shëndetësisë, lidhur me nxjerrjen e udhëzimit administrativë për shtesat mbi pagë të bazuar në Ligjin për luftimin dhe parandalimin e pandemisë. (Para ministrisë së Shëndetësisë, ora 11:00)

- Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, mban konferencë për media lidhur me Marrëveshjen e bashkëpunimit me Maqedoninë e Veriut dhe zhvillimet në sektorin e energjisë. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:30)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në aktivitetin "Dita pa Makina" të organizuar nga Drejtoria e Shërbimeve Publike. (Sheshi i Dëshmorëve, ora 14:00)

- Lëvizjes Vetëvendosje! në Prizren.do të bëj prezantimin e kandidatëve për asamblistë. (Hapësirat e Lidhjes së Prizrenit, ora 18:00)