27 Nëntor 2022

SHBA furnizon Ukrainën me masa mbrojtëse kundër armëve kimike ose biologjike

Kiev, 1 prill - Shtetet e Bashkuara të Amerikës po furnizojnë Ukrainën me masa mbrojtëse në rast se Rusia vendos të përdorë armë kimike ose biologjike.

Shtëpia e Bardhë njoftoi se kjo masë është thjesht paraprake, në mënyrë që një sulm me armë kimike të mos i gjente të papërgatitur.

Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki tha se furnizimet po siguroheshin duke u dhënë një paralajmërim nga Shtetet e Bashkuara dhe vendeve  të  tjera për mundësinë që Rusia të përdorte armë të tilla në Ukrainë dhe mund të planifikonte një operacion.

Furnizimet përfshijnë maska ????gazi, kostume mbrojtëse dhe pajisje të tjera. Shtetet e Bashkuara kanë pranuar kërkesën e Kievit dhe po i dërgojnë për të mbrojtur civilët, megjithëse Kievi mund të vendosë ta përdorë atë për ushtarët e vet.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 nëntor 2022

- Në shënim të 110-vjetorit të Pavarësisë Shqipërisë do të mbahet mbledhje e përbashkët e Kuvendit të Republikës së Kosovës dhe Kuvendit të Republikës së Shqipërisë. (Kuvendi i Shqipërisë në Tiranë, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës së Forcës, Ministria e Mbrojtjes dhe Forca e Sigurisë së Kosovës organizojnë “Ditën e Hapur’’ në të cilën do të marrin pjesë edhe udhëheqësit më të lartë shtetërorë, si dhe përfaqësuesit ushtarakë e diplomatikë të vendeve partnere. (Kazerma “Adem Jashari”, ora 12:00)