24 Shtator 2021

SHBA do të rivendos sanksione ndaj 9 kompanive bjelloruse

  Washington, 1 prill - SHBA-ja paralajmëroi Bjellorusinë se nuk do të sigurojë përjashtime sanksionesh për 9 ndërmarrje shtetërore nëse nuk lirohen mbi 300 të burgosur të arrestuar gjatë protestave anti-qeveritare.

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Ned Price tha se me ndalimet e vazhdueshme, "Departamenti nuk është në gjendje të rekomandojë një zgjatje tjetër" të licencave të përgjithshme që lejojnë transaksione me kompanitë "në këtë kohë", por theksoi se veprimi është i kthyeshëm.

"Për fat të keq, ne zbulojmë se situata e të drejtave të njeriut është përkeqësuar duke arritur në pikën më keqe pa dyshim në historinë e pavarur të Bjellorusisë", tha ai para gazetarëve.

"Regjimi i Lukashenkos ende është në gjendje të ndërmarrë këto hapa të nevojshëm për të ndryshuar kursin, të lirojë të gjithë të burgosurit padrejtësisht thjesht për mosmarrëveshje paqësore me autoritetet, përkrahje të pikëpamjeve të ndryshme ose guximin të garojnë në zgjedhje", shtoi ai, duke iu referuar qeverisë së presidentit të Bjellorusisë, Alexander Lukashenko.

Licencat aktuale janë vendosur të skadojnë më 26 prill.

Bjellorusia është përfshirë nga trazirat civile që kur Lukashenko pretendoi mandatin e tij të gjashtë në detyrë në gusht të vitit të kaluar në zgjedhjet të cilat nuk u njohën nga opozita, SHBA-ja dhe Bashkimi Evropian lidhur me akuzat se ishin manipuluar në favor të tij.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Shtator 2021 - Komisioni për Integrim Evropian shqyrton Programin Kombëtar për zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim- Asociimit 2021-2025, i ftuar Besnik Bislimi, zëvendëskryeministër i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 9:00)    

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione rishqyrton planin e punës për sesionin vjeshtor 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj viziton KF “Liria”  dhe me pas KF “Prizreni” . (Stadiumi i Prizrenit, ora 10:30)

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili do të mbaj sot konferencë për media. (Te Deponia Ilegale e mbeturinave, afër Tauk Bahçes, ora 14:00 - mediat i presim në udhëkryqin e Tauk Bahçes, te rruga e Bledit, nga ora 13:40)

- Kandidati për kryetar të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati, sot mban takim elektorale me strukturat e rinisë së degës së Nismës në Malishevë. (Stadiumi “Liman Gegaj” në Malishevë, ora 14:00)

 - Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj bashkë me Kryetarin e PDK-së, Memli Krasniqi viziton Bashkësinë Islame në Prizren. (Prizren, ora 14:15)

 - Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj shpalos programit për arsim. (Qendra Europa, në Plato, ora 16:00)

- Mbahet dita e dytë e Kongresit të Parë Klinik i Kolegjit te Kirurgëve të Kosovës organizuar në bashkëpunim me Odën e Mjekëve të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 17:00)