26 Shtator 2022

SHBA dërgon 2 bateri raketash 'Patriot' në Poloni

Washington, 9 mars - Komanda Evropiane e SHBA-së njoftoi se 2 bateri raketash 'Patriot' do të dërgohen në Poloni për "qëllime mbrojtëse".

Në një deklaratë me shkrim nga Komanda Evropiane e SHBA-së thuhet se komandanti i Komandës Evropiane, gjenerali Tod Wolters ka dhënë udhëzimin për dërgimin e dy baterive të mbrojtjes ajrore Patriot në Poloni.

Dy bateritë Patriot nën përgjegjësinë e Komandës Evropiane të SHBA-së dhe Komandës Afrikane do të vendosen në Poloni, me kërkesë të Polonisë dhe udhëzimin e gjeneralit Wolters. Bateritë janë "plotësisht me qëllim mbrojtjeje" dhe se raketat në asnjë mënyrë nuk janë me qëllim sulmi.

Mes SHBA-së dhe Polonisë ka pasur disa dallime në qasjen lidhur me "dërgimin e avionëve në Ukrainë" ndërsa është deklaruar se Polonia avionët në fjalë mund t'i dorëzojë në bazën ushtarake të SHBA-së në Gjermani dhe jo drejtpërdrejtë në Ukrainë.

Pentagoni, mundësinë për dorëzimin e avionëve në mënyrë të drejtpërdrejtë nga SHBA-ja për Ukrainën, e ka përcaktuar si një situatë jo shumë të mundshme për t'u zbatuar në terren.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 shtator 2022 - Nën përkujdesjen e Kryetarit të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati do të mbahet mbledhje përkujtimore në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit”. (Salla e mbledhjeve të KK të Malishevës, ora 10:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës në kuadër të Javës Evropiane të Sportit 2022, organizon konferencën “Forumi për Sportin”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Agjencia për Informim dhe Privatësi, me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, mban konferencë me Kryetarë të Komunave. (Hotel Emerald, ora 10:15)

- Këshilli i Prindërve i shkollës “Faik Konica” në Prishtinë do ta organizoj një protestë për të shprehur pakënaqësinë e prindërve dhe nxënësve ndaj mos fillimit të procesit mësimor. (Oborri i shkollës, ora 12:00)

- Në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit” behë homazhe te varrezat e martirëve në Plloqicë. (Fshati Plloqicë, ora 12:00)

- Në Qendrën Mediale në Çagllavicë zhvillohet debati me temën “Jo do të thotë jo - dhuna seksuale dhe ngacmimi i grave”. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 12:00)

- Mahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Repulikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Në prag të ndeshjes Kosova - Qipro mbahet konferenca për media e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:00)

- Zhvillohet stërvitja zyrtare e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:30)

- Mbahet konferenca për media e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 18:30)

- Zhvillohet sStërvitja zyrtare e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 19:00)