07 Tetor 2022

SHBA, 500 milionë dollar ndihmë për Pakistanin

Washington, 20 korrik - Sekretarja amerikane e Shtetit Hillary Clinton bëri të njohur një ndihmë prej më tepër 500 milionë dollarësh për Pakistanin, ndërsa SHBA përpiqen të fitojnë besimin e popullit skeptik të një vendi aleat në luftën kundër ekstremizmit në Afganistanin fqinj.

Në një konferencë të përbashkët shtypi me Ministrin e jashtëm pakistanez Shah Mehmud Qureshi sot në Islamabad, zonja Clinton tha se energjia, uji, shëndetësia dhe projektet e zhvillimit do të ndihmojnë zhvillimin ekonomik të Pakistanit.

Ajo tha se ndihma gjithashtu do të ndërtojë një partneritet më të fortë mes SHBA dhe Pakistanit. Projektet e ndihmave janë pjesë paketës së ndihmave prej 7,5 miliardë dollarësh, që synon t'i bindë pakistanezët se SHBA jo vetëm që janë fokusuar në mbështetjen e Pakistanin në luftën kundër talebanëve dhe militantëve të al-Kaidës, por edhe se janë të përkushtuar në përmirësimin e jetës së pakistanezëve.

Ministri i Jashtëm pakistanez tha sot se shtimi i bashkëpunimit me SHBA në fusha të ndryshme është tepër i rëndësishëm për ndryshimin e perceptimit publik për SHBA në Pakistan.

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 tetor 2022 - Komisioni i posaçëm për shqyrtimin e kandidatëve për emërim në Gjykatën Kushtetuese shqyrton nominimet e kandidatëve për gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese lidhur me përmbushjen e kushteve të parapara me Kushtetutë dhe Ligj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 9:00)

- Ministria e Zhvillimit Rajonal dhe Caritas Zviceran në Kosovë lansojn thirrjen “Projektet Investuese të Diasporës” në kuadër të projektit “Veprimi i Komunave për Riintegrim dhe Diasporë – MARDI”. (Ndërtesën Qeverisë, salla P38, ora 9:30)

 - Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Kryetari i Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë, Haki Abazi mban konferencë për medie lidhur me qëndrimet dhe vlerësimet për proceset e rëndësishme nëpër të cilat po kalon vendi. (Holli i Kuvendit të Kosovë, ora 10:00)

- Rrjeti i Grave të Kosovës dhe Fondi i Kombeve të Bashkuara për Popullsinë publikojnë përmbledhjen e politikave 'Dispozitat për koston e lejes së lindjes, atësisë dhe pushimit prindëror në Ligjin e Punës', të shkruar nga Dita Dobranja në emër të RrGK-së. (Hotel Sirus, ora 10:00)

- OJQ Aktiv organizon prezantimin e “Udhëzuesin për verifikimin bazë të informacionit mediatic” i cili është i dedikuar kryesisht për komunitetin serb të Kosovës. (Qendra e Energjisë Qytetare në Mitovicën e Veriut, ora 11:00)

- Sekretari Gjeneral i FIBA Andreas Zagklis takohet me Ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit të Kosovës, Hajrulla Çeku. (Ndërtesa e Ministrisë së Kulturës, ora 11:00)