17 Shtator 2021

Serbi i dënuar me burgim të përjetshëm plagos 5 punonjës të burgut në Spanjë

Madrid, 12 prill - Një 40-vjeçar serb i dënuar me burgim të përjetshëm për dy vrasje në Itali dhe Spanjë, ka plagosur pesë punonjës në një burg të Spanjës.

Sipas mediave italiane, bëhet fjalë për Norbert Feher, të njohur si Igor Rus, i cili është arrestuar në dhjetor të 2017-ës pasi kreu disa vrasje në Itali dhe Spanjë.

Ngjarja ndodhi kur punonjësit e burgut në Duenas të Spanjës po përpiqeshin ta transferonin në Saraguza, ku do t’i nënshtrohej një rigjykimi.

Ai përdori pllakat e marra nga banja e qelisë së tij për të sulmuar disa nga punonjësit, pasi nuk donte të transferohej në Saraguzë, ku fillon gjyqi për vrasjen e trefishtë kundër tij.

Feher kishte kryer dy vrasje, e para kishte ndodhur në 8 prill 2017 në provincat e Bolonjës dhe Ferraras, krime për të cilat ai u dënua me burgim të përjetshëm në apel.

Para se të kapej, ai kishte vrarë dy agjentë të Guardia-s Civile dhe një fermer në Spanjë. Ai gjithashtu kishte plagosur rëndë dy persona të tjerë dhe është gjykuar dhe dënuar me 21 vjet për këtë krim.

Pesë personat e sulmuar mbërritën në spital me lëndime të shkallëve të ndryshme, por asnjë prej tyre në gjendje të rëndë. Pas sulmit, personeli i burgut arriti ta transportonte atë në një pjesë të burgut, ku një njësi speciale e Guardia Civil ishte duke pritur që ai të transferohej.

Kalendari

Ngjarjet e datës 17 Shtator 2021

- Kuvendi i Komunës së Prizrenit do të mbajë mbledhjen e jashtëzakonshme lidhur me përgatitjet për fillimin e vitit të ri shkollor. (Salla për mbledhjet e Kuvendit të Komunës, në Shtëpinë e Bardhë, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me përfaqësues nga Iniciativa e Pavarur e të Verbërve të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani pret në takim të dërguarin e Bashkimit Evropian për dialogun, Miroslav Lajčák. (Kabineti i Presidentes, ora 10:10 - vetëm pamje në fillim të takimit)

- Komuna e Deçanit organizon promovimin e librit  “Krimet serbe në Kosovë” nga autori  Prof. Adem Lushaj. (Salla e Asamblesë Komunale në Deçan, ora 10:00)

- Nen përcjelljen e Forces së Sigurisë se Kosovës mbahet ceremonine e rivarrimit te dëshmorit Mehmetali Behluli. (Kompleksi i Varrezave te Dëshmoreve në Gjilan, ora 11:00)

- Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës proteston para ministrisë së Shëndetësisë, lidhur me nxjerrjen e udhëzimit administrativë për shtesat mbi pagë të bazuar në Ligjin për luftimin dhe parandalimin e pandemisë. (Para ministrisë së Shëndetësisë, ora 11:00)

- Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, mban konferencë për media lidhur me Marrëveshjen e bashkëpunimit me Maqedoninë e Veriut dhe zhvillimet në sektorin e energjisë. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:30)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti bashkë me ministren e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, mbajnë konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, Salla P-38, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në aktivitetin "Dita pa Makina" të organizuar nga Drejtoria e Shërbimeve Publike. (Sheshi i Dëshmorëve, ora 14:00)

- Lëvizjes Vetëvendosje! në Prizren.do të bëj prezantimin e kandidatëve për asamblistë. (Hapësirat e Lidhjes së Prizrenit, ora 18:00)