27 Shtator 2022

Rusia, shteti më i sanksionuar në botë

Moskë, 8 mars - Sipas të dhënave të fundit, Rusia është bërë vendi më i sanksionuar në botë për shkak të luftës së saj kundër Ukrainës.

Moska i është nënshtruar 2.778 sanksioneve të reja në pak më pak se dy javë që kur presidenti rus, Vladimir Putin, urdhëroi dërgimin e trupave në Ukrainë, duke e çuar totalin në 5.532, sipas bazës së të dhënave globale të monitorimit të sanksioneve Castellum.ai.

Si krahasim, Irani është përballur me 3.616 sanksione, i ndjekur nga Siria dhe Koreja e Veriut, me përkatësisht 2.608 dhe 2.077 sanksione.

Venezuela me 651 sanksione, Mianmari me 510 sanksione dhe Kuba me 208 sanksione janë në listën e vendeve më të sanksionuara në botë.

Vendi me më shumë sanksione ndaj Moskës është Zvicra, me 568. Pasohet nga Bashkimi Evropian me 518 sanksione, Franca me 512 sanksione, Kanadaja me 454 sanksione dhe Australia me 413 sanksione. SHB-ja ka vendosur 243 sanksione kundër Rusisë deri më tani.

Sanksionet përfshijnë 2.427 individë, 343 organizata, gjashtë anije dhe dy avionë.

Putin të shtunën tha se sanksionet perëndimore kundër Rusisë janë të ngjashme me shpallje lufte.

Lufta e Rusisë kundër Ukrainës, e cila filloi më 24 shkurt, ka shkaktuar dënimin ndërkombëtar, ka çuar në sanksione financiare ndaj Moskës dhe ka nxitur një eksod të firmave globale nga Rusia. Perëndimi ka vendosur gjithashtu kufizime të mëdha eksporti për teknologjitë kryesore që tani janë të ndaluara të dërgohen në Rusi.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 shtator 2022  - Ministria e Mbrojtjes dhe FSK organizon Konferencën Vjetore Ndërkombëtare “FSK dhe partnerët 2022”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Shoqata e Grave në Sektorin e Energjisë së Kosovës me përkrahjen e zyres se Presidentes dhe parnerëve ndërkombëtar organizon Konferencën e parë Rajonale “Energjia & Gratë”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton Projektligjin për Sigurinë Kibernetike, Projektligjin për Mbrojtjen e Informacionit të Klasifikuar, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

 - Koalicioni 27, grupi i organizatave të shoqërisë civile publikojnë raportin “Shkatërrimi ekologjik – Koha të veprojmë”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, Agjencia për Informim dhe Privatësi mban konferencë kryetarët e Gjykatave si dhe Prokurorët e Prokurorive të Republikës së Kosovës. (Hotel Emerald, ora 10:15)

-  Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti diskuton mbikëqyrjen e zbatimit të Rekomandimeve të Kuvendit lidhur me auditimin e performances të ndërmarrjes publike KOSTT SH.A. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Këshilli i Prindërve të Shkollës Fillore të Mesme të Ulët “Naim Frashëri”, Prishtinë organizon një protestë për të shprehur shqetësimet lidhur me prolongimin e fillimit të mësimit për vitin akademik 2022/2023. (Shkolla fillore "Naim Frashëri" në Prishtinë, ora 12:10)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie lidhur me grevën në sektorin publik. (Selia qendrore e LDK-së, ora 11:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim organizon sallonin e radhes me temë “Dhuna online ndaj grave në politikë: Çfarë masa mund të ndërmarrim?”. (Libraria Dukagjini, ora 17:00)

- KFOR i udhëhequr nga NATO do të zhvillojë stërvitjen “Golden Sabre”. (Zona stërvitore të Camp Novo Selo)