01 Shkurt 2023

Rusia ka humbur 19.900 ushtarë në luftë me Ukrainën

Kiev, 15 prill - Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës ka bërë të ditur se njësitë ruse që po luftojnë në Ukrainë prej 24 shkurtit 2022, kanë humbur 19.900 ushtarë.  

“Rreth 19.900 ushtarë të njësive ruse që sulmuan Ukrainën u vranë. Në të njëjtën kohë u shkatërruan 160 avionë, 144 helikopterë, 753 tanke, 1.968 mjete të blinduara, 366 armë të rënda, 122 sisteme raketahedhës dhe 64 sisteme të mbrojtjes ajrore të rusëve”, bëri të ditur Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës.

Ushtria Ukrainase po ashtu ka thënë së forcat ruse humbën gjithashtu 1.437 automjete, 7 anije dhe skafe të lehta, 76 autobote karburanti dhe 134 dronë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 shkurt 2023

- Ndërmarrja Publike Banesore, qiramarrësit, punëtorët e lokaleve dhe qytetarë të tjerë protestojnë për rritjen e çmimit të qirasë për lokalet në Prishtinë.  (Komuna e vjetër e Prishtinës, ora 9:00)

- Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim, formon grupin punues për hartimin e planit të punës së komisionit për vitin 2023. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 9:30)
 
- Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca do të shpalos gjetjet dhe rekomandimet e raporteve të auditimit: “Të hyrat nga qiraja në Agjencinë Kosovare të Privatizimit për periudhën 2012-2021”, si dhe “Funksionimi i sistemit të Grantit të Performancës Komunale dhe menaxhimi i projekteve të financuara nga donatorët për vitin 2021”. (Ambientet e Zyrës Kombëtare të Auditimit, ora 11:00)

- Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim, formon grupin punues për hartimin e planit të punës së komisionit për vitin 2023. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 11:30)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 12:00)