02 Shkurt 2023

Rusia ka humbur 17 mijë trupa gjatë luftës

Kiev, 28 mars - Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës ka thënë se thuajse 17.000 ushtarë rusë kanë humbur jetën në Ukrainë deri më tani.

Forcat ukrainase kanë shkatërruar 123 avionë rusë, 127 helikopterë, 586 tanke, 1.694 automjete të blinduara, 1.150 automjete, 66 dronë, 73 cisterna karburanti dhe shtatë varka, sipas përditësimit të fundit nga Shtabi i Përgjithshëm.

Të paktën 302 sisteme artilerie ruse, 95 sisteme raketahedhëse dhe 54 sisteme të mbrojtjes ajrore janë shkatërruar gjithashtu, thuhet më tej.

Lufta e Rusisë ndaj Ukrainës është pritur me zemërim ndërkombëtar, ku Bashkimi Evropian, SHBA-ja dhe Britania e Madhe, ndër të tjera, kanë zbatuar sanksione të ashpra financiare ndaj Moskës.

Të paktën 1.119 civilë janë vrarë në Ukrainë dhe 1.790 janë plagosur, sipas vlerësimeve të OKB-së, e cila paralajmëron se shifra e vërtetë ka të ngjarë të jetë shumë më e lartë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 shkurt 2023

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton draft-planin e punës për sesionin pranveror 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 9:00)

Paneli i Gjykatës së Apelit bën shpalljen e aktgjykimit të apelit në çështjen Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. (Hagë, ora 9:30)  

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK) mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 10:00)  

- Kuvendi i Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)  

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shënon Ditën Globale të Zgjedhjeve me temën “Pjesëmarrja në zgjedhje në Republikën e Kosovës dhe roli i institucioneve”. (Hotel Sirius, ora 10:00)  

-Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Ferizajt ku do të takohet me kryetarin Agim Aliu. (Ferizj, ora 10:30)

- Zëvendëskryeministrja e Republikës së Kosovës, Emilija Redžepi organizon tryezë të rrumbullakët me rastin e regjistrimit të ardhshëm të popullsisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:00)