06 Tetor 2022

Rusia ka fuqi për vetëm edhe për 14 ditë luftë

Londër, 15 mars - Forcat ruse mund të jenë në gjendje të mbajnë kapacitetin e plotë luftarak vetëm për ‘dhjetë deri në 14’ ditë të tjera, thanë mbrëmë burime të larta të mbrojtjes në Mbretërinë e Bashkuar.

Sipas këtij burimi, në përfundim të këtyre dy javëve njerëzit e Putinit do të luftojnë për të mbajtur tokën që kanë zaptuar tashmë nga trupat ukrainase.

Burimet e mbrojtjes në Mbretërinë e Bashkuar thonë se Kievi për Moskën ka marrë tashmë “arratinë” dhe ushtria ruse mund të jetë vetëm dy javë nga ‘pika kulmore’ – pas së cilës ‘forca e rezistencës së Ukrainës duhet të bëhet më e madhe se forca sulmuese e Rusisë’. Përparimet në të gjithë Ukrainën tashmë janë ndalur pasi fuqia ushtarake e Moskës është e shkurtër.

Presidenti Volodymyr Zelensky i bëri jehonë këtij optimizmi në një fjalim herët në mëngjes drejtuar popullit ukrainas, duke thënë se ushtria e tij vazhdon të shkaktojë “humbje shkatërruese për trupat ruse”.

“Së shpejti numri i helikopterëve të rrëzuar të Rusisë do të arrijë në qindra njësi. Ata kanë humbur tashmë 80 avionë luftarakë. Qindra tanke dhe mijëra njësi të tjera pajisjesh. Në 19 ditë, ushtria ruse ka humbur më shumë në Ukrainë sesa në dy luftëra të përgjakshme dhe shumëvjeçare në Çeçeni”, shtoi ai.

Por, ndërsa pushtimi i Rusisë lëkundet, metodat e saj bëhen më brutale – me qytetet që vihen gjithnjë e më shumë nën gjuajtjen pa kriter të raketave.

Kyiv, kryeqyteti, pësoi një raund tjetër bombardimesh të martën në mëngjes, ndërsa blloqet e apartamenteve u dogjën nga raketat e orëve të para, megjithëse nuk kishte asnjë shifër të menjëhershme për viktimat.

Ushtria e Ukrainës tha se katër helikopterë rusë, një avion dhe një raketë lundrimi u rrëzuan nga forcat e saj, të cilat mbetën në kontroll të të gjitha qyteteve të mëdha – përfshirë portin jugor të Mariupolit të goditur keq. Pushtimi belbëzues i Putinit ka detyruar edhe aleatët e tij të ngushtë të pranojnë publikisht se gjërat nuk do të planifikohen.

 Shefi i Gardës Kombëtare Ruse Viktor Zolotov – dikur i ngarkuar për sigurinë personale të Putinit – pranoi të martën se “jo gjithçka po shkon aq shpejt sa do të donim”. Por ai ende këmbënguli se Rusia do të arrinte fitoren “hap pas hapi”.

Kremlini tha gjithashtu se mund të zgjedhë ende të marrë kontrollin e qyteteve të mëdha në Ukrainë, pavarësisht pretendimeve të rreme se qëllimi i ‘operacionit të tij special ushtarak’ është ‘çlirimi’ i vendit. Ajo vjen pasi u shfaqën pamjet e trupave ruse duke nisur sulme më shkatërruese në qytetin port të Kharkiv, me shpërthime që ndriçuan qiellin e natës./BW

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 tetor 2022

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton raporti me amendamente për Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Procedurën Përmbarimore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 9:00)

- Byroja Kosovare e Sigurimit shënon 11 vjetorin e themelimit. (Hotel Venus, ora 9:00)

- Ministria e Punëve të Brendshme e Kosovës dhe UNDP Kosova do të organizojnë  fillimi e fushatës për ndërgjegjësimin e publikut  “Festo me zemër, jo me armë” që synon ngritjen e vetëdijes për rrezikun e posedimit dhe keqpërdorimit të armëve të vogla dhe të lehta. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike interviston anëtaret e bordit të KEK-ut, për periudhën 2006-2008. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Oda Amerikane po organizon tryezën e rrumbullakët me titullin "Ndërtimi i partneritetit për përmirësimin e kujdesit ndaj pacientëve në Kosovë", për të diskutuar lidhur me këtë temë dhe sfidat e tjera në fushën e kujdesit shëndetësor, me ekspertë eminentë nga Kroacia. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

-  Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës interviston Jeton Mehmetin Kryesues i Bordit të Drejtorëve të KOSTT. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Avokati i Popullit organizon dëgjime publike përkitazi me hetimin e përgjithshëm për shëndetin riprodhues. (Salla e Kuvendit Komunal të Prishtinës, ora 10:00)

- Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli do të mbajë konferencë për media me temë 'Masat për subvencionim të efiçiencës së energjisë për qytetarët'. (Ministria e Ekonomisë, salla e takimeve, ora 11:00)

- Këshilli i Pavarur Mbikëqyrës për shërbimin civil të Kosovës raporton para Komisionit për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal lidhur me punën 6 mujore të vitit 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 12:00)

- Me rastin e vdekjes së ish komandantit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Deli Lekaj, Komuna e Deçanit organizon mbledhjen komemorative. (Salla e Kuvendit të Komunës, ora 12:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 13:30)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike interviston anëtaret e bordit të KOSTT-it, për periudhën 2006-2008. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 14:00)